Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos ongelmasta puhuta niin sitä ei ole oikeasti olemassa.

Vierailija
26.03.2021 |

Lost Boys -elokuvan tuottaja Miia Haavisto hämmästelee KAVIn päätöstä. Hänen mukaansa lyhennetty versio täyttää KAVIn asettamat ahdistavuuskriteerit K16-elokuvalle. Hän ihmettelee, onko pelkkä kovien huumeiden käyttö aihepiirinä sellainen, että se ansaitsee K18-leiman.

– Miksi on ok tarjota huumeisiin liittyvää sisältöä nuorille kaikilta eri alustoilta niin kauan, kun se on sepitettyä ja usein myös kaunisteltua ja siten nimenomaan ihannoitua? Miksi sisältö muuttuu ahdistavaksi ja samalla nuorilta kielletyksi silloin, kun elokuvan kuvasto nousee todellisuudesta ja kertoo oikeista ihmisistä, Haavisto kysyy.

Haavisto huomauttaa lisäksi, että lyhennettykin versio on saanut saman ahdistavuus­ikäraja­luokituksen kuin kauhuelokuvat, joissa syödään ihmisiä.

– Tähänkö kovien huumeiden käyttö meillä todella vertautuu, hän kysyy.

https://www.is.fi/viihde/art-2000007883677.html

Mitä jos kansa saisi ihan itse valita haluavatko he dokumentin katsoa vai ei?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kuusi