Virallinen tiedote: WC-paperi ja makaroni on loppu koko maasta
Yksittäisiä pakkauksia saattaa löytyä kauppojen hyllyiltä, mutta lisää ei ole tulossa.
Kommentit (19)
Voi hitsi nyt tuli kiire kauppaan. Toivottavasti ehdin ennen Pirkkoa ja Markkua.
Huomasin itsekin, hyllyille ei jäänyt yhtään pakettia sen jälkeen kun latasin omiin ostoskärryihini.
Ei haittaa, meillä ollut ennen koronaakin, ns. kotivara. Kaikkia perustarpeita löytyy varastosta.
Hätätilanteessa, jos sähköt ja vesi katkeaa, muutetaan mökille.
Eipä ole. Ei.
Ihan on hyllyt pullollaan kaikenlaista tavaraa. Etenkin näin pääsiäisen alla, jolloin suurin koko perheestä on kotosalla. Mikä tarkoittaa sitä, että wc-paperia ja talouspaperia kuluu tavallista enemmän, koska on tiedossa on neljän päivän vapaa.
Ja harvempi suomalainen perhe ostaa pääsiäisruuaksi makaronia.
Pääsiäisenä syödään yleensä hyvin, koska se on juhla-aikaa. Ostetaaan paljon lihaa, salaatteja, rahkaa, kananmunia, kalaa sekä savustettuna, että graavina. LIsäksi muita pääsiäisherkkuja ja niiden valmistusaineita. Sekä hyviä ruokajuomia, niin kivennäsivesiä kuin laatu viinejäkin.
No toki köyhät ja luuserit ostaa pääsiäiseksikin vain makaroonia ja punaliputettuja eineksiä.
Sori että sanon näin pahasti, mutta kyllästyttää lopultakin nämä tyhmät provot.
Vierailija kirjoitti:
Mikä uutinen tämä oikein on?
Etkö ole kuullut, että kauppojen hyllyt alkavat olla tyhjät? Nyt on viimeinen tilaisuus, ellet halua jäädä ilman paskapaperisäkkejä, joita tarvitset lockdownin ajaksi ainakin kuusi, sillä kotona paskantaminen lisääntyy.
Tulee aina välillä iso piikki, kun uutisesta tulee jotain uutta. Jengi hamstraa niin, että osa tuotteista menee roskiin.
Sit sinne taas tulee uudet erät. Perus bisnesmies käyttäis tilanteen hyödyks ja nostais ruuan hintaa väliaikaisesti, mutta näin ei saa tehdä.
Nopeat syövät hitaat. Just tulin kaupasta mukana ruokaa noin kuukaudeksi ja wc-paperin pitäisi riittää syksyyn asti.
Nythän on niin että mikään ei lopu kesken mutta on paljon tavaraa joka tulee jäämään käsiin.
Joo halvat wc-paperit oli loppu. No täytyy pestä pylly käsisuihkulla niinkuin ma mu t tekee.
Jani Toivola:
Musta tulee isona valkoinen: Miten päästää irti pelosta ja häpeästä ja seistä omilla jaloillaan, 2016 Siltala.
Kirja tytölleni, 2018 WSOY.
Musta tulee isona valkoinen, äänikirja, 2020 Otava.
Poika ja hame, kuvitus Saara Obele, lastenkirja, 2021 otava.
Attendon hoivakodeista voi kysellä paskapaperia, maksaa kyllä sitten 8€/rulla.
Vierailija kirjoitti:
Nopeat syövät hitaat. Just tulin kaupasta mukana ruokaa noin kuukaudeksi ja wc-paperin pitäisi riittää syksyyn asti.
Tai sitten nopeat syövät ne kaupasta hamstraamansa ruoat. Hitaampien on sitten joko oltava nälissään tai syötävä ne jotka olivat nopeita. Toivottavasti ei jälkimmäistä ainakaan.
Itelläni onneksi vielä vessapaperia on kun juuri pari viikkoa sitten satuin ostamaan, tuskin loppuu ihan heti. :D
Ap on trolli. Kaupat notkuu tavaraa, eikä mitään ole loppunut. Ei näkynyt hamstraajia. Ihmiset on jo ihan kyllästyneitä tähän katastrofin viljelyyn, ei ketään kiinnosta.
Ap taitaa yrittää lietsoa ihmisiä markettiin hamstraamaan, että syntyis kunnon ruuhkaat ja korona leviäis vielä pahemmin. Hy hyi sua!
Ei merkkejä hamstrauksesta, mutta sain äsken etiäisen, että piisameja on liikkeellä.
Ei ainakaan täällä lapissa ole. Tänään kävin Prismassa ja oli vessapaperia yhtä paljon kuin aina ennenkin. Makaronihyllyjä en katsonut.