Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsiystävällisiä ravintoloita Saksassa / Sveitsissä

Vierailija
02.06.2009 |

Autoilemme perheen kanssa kesällä Saksassa ja Sveitsissä (lapsi 3v). Osaisiko joku kommentoida, löytyykö noista maista hyvin lapsiystävällisiä ravintoloita, lasten ruokalistoja? Tai ketjuruokapaikkoja kuten meillä ABC -huoltamot tms?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan avoimin mielin ollaan ikävä kyllä lähdössä ja kelpaa muukin kuin ketjupaska. Olen edelleen kiinnostunut tietämään miten ylipäänsä - löytyy lastenlistoja?



Vinkkejä?

Vierailija
2/5 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

löytyy lasten annoksia, myös Autobahn-Raststätten iltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kanssa ravintolaan, kunhan ei illalla kovin myöhään tai tosi hienoon, mut muuten menkää ihmeessä ihan oikeisiin saksalaisiin ravintoloihin, ihan pienissä kylissäkin tosi hyviä gaststättejä ja ravintoloita ja ruoka hyvää.



Ja tietty italialaisethan rakastavat lapsia, joten italialaiseen ravintolaan/pizzeriaan voi ainaki mennä.



Isoissa kaupungeissa on esim. ketju Maredo, niillä ainaski lasten lista ja moottoritiellä kaikista bensa-aseman ravintoloista myös saa lasten annoksia.

Vierailija
4/5 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai joissain paikoissa voi olla erikseen lasten annos.



Sveitsissä ravintolassa syöminen on kallista, mutta usein ravintolassa (ei huoltoasemalla), saa lapsen mehun ilmaiseksi. Marjamehu on Sveitsissä Sirup (lausutaan ihan suomalaisittain kuten kirjoitetaan). Saft on yleensä omena- tai appelsiinimehua ja se maksaa.



Kummassakin maissa on moottoriteiden varrella isoja huoltamoja, joista sitten saa eri tasoista ruokaa. Jossain on paljon valinnan varaa ja jossain vain nakit&ranskalaiset.



Tottakai kannattaa käydä oikeissa ravintoloissa ja tutustua paikalliseen ruokakulttuuriin, mutta itse suosin päivällä pienten lasten kanssa tavaratalojen ravintoloita/kahviloita. Ne on usein nopeita ja usein on muutama ihan ok ruokavaihtoehto. Hyvällä tuurilla löytyy joku leikkipaikkakin jne.

Vierailija
5/5 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

menkää nyt avoimin silmin, älkääkä sortuko mihinkään ketjupaskaan, kun kerran reissussa olette. Uskon, että yllätytte positiivisesti kodikkaista paikoista, joihin törmää moottoriteiden ulkopuolella. Kokeilemaan vain. Ei kaikkea voi suunnitella ja tasapaksuksi vääntää. (muualla kuin täällä s-diktatuurin ja monopolin korruptoidussa yhteiskunnassa)