Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä siinä palautteen antamisessa huutonetissä on niin pirullisen vaikeaa???

Vierailija
02.06.2009 |

Olen myynyt seitsemän tuotetta viimeisen 3vkon aikana huutonetissä. Kahdesta olen saanut palautteet. Ei niin että tarvitsisin hirveästi näitä palautteita koska palautteita on jo yli 400 mutta ihmetyttää vaan. Eikö hyvään kaupankäyntiin kuulu oleellisesti palautteen anto??? Ja nämä huutajat ovat itse sellaisia joilla on myös useampi sata palautetta eli luulisi että tietäisivät sen. Itse laitan palautteet heti kun saan tuotteen tai siinä vaiheessa kun vien tuotteen postiin.



Onko liikaa vaatia suht. samaa kauppakumppanilta???



Ugh. Ei muuta.

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse joka kaupasta saada palautetta.

Vierailija
2/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse joka kaupasta saada palautetta.

"Huuto.netin toiminta perustuu käyttäjien väliselle luottamukselle. Tämän luottamuksen ylläpitämiseksi Huuto.netissä on olemassa käyttäjäpalautetoiminto. Hyviin huutokauppatapoihin kuuluu, että käytyäsi kauppaa toisen käyttäjän kanssa tulet takaisin palvelun sivuille ja annat palautetta siitä, kuinka kaupankäyntinne sujui."

Ymmärrän sinua ap. Kaikki vaan eivät ymmärrä. Harmittavinta on sellainen kun palautetta ei kuulu eikä myöskään minkäänlaista kuittausta sähköpostiin että huutaja on tuotteen saanut. Siinä sitten ihmettelee että saiko toinen tuotteen vaiko ei. Kerran minulle eräs huutaja laittoi viestiä 2kk myöhemmin että tuotteessa on virhe (vaatteessa lika). Sitä ennen en ollut saanut mitään palautetta enkä muutakaan yhteydenottoa. Ilmoitin kylmästi että en ota enää vastuuta tuotteesta 2kk jälkeen vaikka yleensä olenkin hyvin sovitteleva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta se neutraali kuuluisi antaa silloin, kun kauppa on sujunut ok. Positiivinen silloin, kun on saanut parempaa tavaraa/palvelua kuin odotti ja negatiivinenkin pitäisi olla ihan normaali käytäntö.



Itse ostin taannoin eurolla potkupuvun, jonka myyjä väitti olevan uusi. Postikulut toisen euron päälle. Kun sain puvun se haisi märälle koiralle ja pesunkaan jälkeen haju ei lähtenyt. Mutta pari euron takia en viitsinyt laittaa negaa, koska sitten 'normaali'käytännön mukaan mullekin olisi lykätty nega. Ja jos laittaa neutraali, niin samaa pukkaa kysymyksellä mitä muka vikaa. Ja eihän silloin mitään vikaa olekaan.

Vierailija
4/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

huutonettiä käyttänyt ja ymmärrän palautesysteemin tärkeyden, mutta vähän typerältäkin se tuntuu. Että jokaisesta normaalista kaupasta pitää maasta taivaisiin kehua, suurin osa kehuista on varmaan yliampuvaa lässytystä että itselle lässytettäisiin samalla tavalla. Ei oikein suomalaiseen mentaliteettiin muuten kuulu toisten kehuminen tuolla tavalla, heh, no ihan hyvä, että edes tuolla..



Mutta että kehutaan sen takia että on pakko, eikä mitään negatiivista voi sanoa tai tulee vittua ja idioottia itselle omaksi palautteeksi, tynpeältä vaikuttaa. Siis en ole ikinä tehnyt kuin pari kauppaa ja tavan mukaan olen lässyttänyt niin kuin muutkin, että tosi hyvä kumppani... Mutta mitä olen muiden palautteita lukenut.



En käsitä, miksi jollekin eivät ne sadat loistoihanatyyyppi ja maksoi ajallaan -palautteet riitä, en itse kyllä harmittelisi, jos muutamasta kaupasta jäisi palaute saamattakin. Mutta kuten sanottu, en olekaan huutonet-maailmaan kovin mennyt sisälle. Enkä mene.

Vierailija
5/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

neutraali pitäisi olla vakio ok kaupasta, ja negaakin pitäisi pystyä asiallisesti käyttämään. Inflaation kärsinyt tuo palautejärjestelmä.

Vierailija
6/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

huutonettiä käyttänyt ja ymmärrän palautesysteemin tärkeyden, mutta vähän typerältäkin se tuntuu. Että jokaisesta normaalista kaupasta pitää maasta taivaisiin kehua, suurin osa kehuista on varmaan yliampuvaa lässytystä että itselle lässytettäisiin samalla tavalla. Ei oikein suomalaiseen mentaliteettiin muuten kuulu toisten kehuminen tuolla tavalla, heh, no ihan hyvä, että edes tuolla.. Mutta että kehutaan sen takia että on pakko, eikä mitään negatiivista voi sanoa tai tulee vittua ja idioottia itselle omaksi palautteeksi, tynpeältä vaikuttaa. Siis en ole ikinä tehnyt kuin pari kauppaa ja tavan mukaan olen lässyttänyt niin kuin muutkin, että tosi hyvä kumppani... Mutta mitä olen muiden palautteita lukenut. En käsitä, miksi jollekin eivät ne sadat loistoihanatyyyppi ja maksoi ajallaan -palautteet riitä, en itse kyllä harmittelisi, jos muutamasta kaupasta jäisi palaute saamattakin. Mutta kuten sanottu, en olekaan huutonet-maailmaan kovin mennyt sisälle. Enkä mene.


Tajuan kyllä, että aloittelevalle myyjälle ne palautteet on tärkeitä, mutta muiden palautevouhotusta en ymmärrä.

Harva nyt kuitenkaan asettaa kohteilleen kovin korkeaa minimipalautevaatimusta huutajille, korkeintaan 0-palautteiset hupihuutajat karsii pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin on plussaa yli 300 kpl ja mä laitan aina kaikille, jotka ostaa heti plussan. Yhdenkin kerran ostajan kanssa laitoin monta viestiä ja etsin hänelle yksiä tietojakin netissä, eli oltiin jo ns hyvän päivän tuttuja ja silti ei laittanut plussaa.

Mä nyt olen päättänyt, aina kun multa ostaa jotain, laitan plussan ja jos en saa plussaa takas, se on heidän asiansa. Mutta pieni vaiva toi olis.

Vierailija
8/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos alkaa tulla liikaa palautteita, niin saa trokarin leiman (vaikka en ole), ja kauppa tyrehtyy. Olen jo tästä syystä joutunut vaihtamaan nimimerkkiä. Joten jos voisin kieltäytyä, niin ei tarvi mulle enää antaa, nämä riittäisi!



Toki oletan, että kyseessä on positiivisia palautteita, koska en ole muuta saanut. ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

en ole ajatellut, että toinen olisi trokari tms jos on tehnyt paljon kauppaa.



mutta olis kyllä tosi kiva saada palautetta kun itsekin sitä antaa.

Vierailija
10/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin, jos kauppakumppanilla on alle 100 palautetta plakkarissa. Hyviin tapoihin kuuluu kiittää. Jos on kerran saanut hyvän tuotteen, mitä maksaa siitä kiittäminen? Itse laitan palautetta aina. Ei ole työlästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mainetta tule. minula ainakin 290 palautetta ja myyjänä olen ollut varmaan 10 palautteessa. trokareilla on toista tuhatta palautetta

Vierailija
12/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

unohtuu vaan helposti, eikä kaikki muutenkaan ole joka hetki kyttäämässä koneen ääressä, onko tullut mailia tai pitäiskö nyt antaa palautetta. Itse pyrin antamaan aina palautteen, mutta ymmärrän toisaalta sitä, että unohtuu. Kaiken muun elämän keskellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta ei uskalla laittaa, kun tulee muuten kosto negaa.

Vierailija
14/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuta ei uskalla laittaa, kun tulee muuten kosto negaa.

Olen laittanut negaa ja toinen positiivista silti, koska olen ostajana toiminut esimerkillisesti. Negan annoin tuotteesta, koska "paketti" ei sisältänyt kaikkea sitä, mitä oli luvattu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
02.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun palautteet on puolin ja toisin annettu niin kaupan voi "sulkea mielestään". Niin kauan kun palaute puuttuu niin ainakin minä mietin että:



1. eikö tuote tullut perille (tuleeko kohta viesti että ei ole pakettia kuulunut ja sitten setvitään asiaa)

2. eikö tuote olekaan vastannut huutajan mielestä ilmoituksessa olevaa ja miettiikö hän että mitä pirua uskaltaisi laittaa palautteeksi (tai tuleeko kohta tulikivenkatkuinen soitto/meili)



Haluan oikeasti huutonet myyjänä että ihminen joka on huutanut tuotteeni on siihen tyytyväinen. Tietenkään en voi sille mitään jos esim. vaatteen ostanut ei sitten pidäkään vaatteen mallista tmv mutta tosiaankin jos ostaja huomaisi vaikkapa tahran jota en ollut huomannut niin haluaisin korvata sen/antaa rahat takaisin. Ja ostajana haluan palautteen antamalla kuitata sen että tuote on saapunut.



t. "lähemmäs 600 palautetta, huutonettaaja vuodesta 2002"

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi seitsemän