Kuka saa Kuusamon koboltin?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2c2becad-6509-4ddc-93ab-5583bfd2d4d6
Kuusamosta löydetty Euroopan neljänneksi suurin kobolttiesiintymä. Jaetaanko tämäkin ilmaiseksi maailmalle?
Kyllähän Suomella on varaa jakaa mineraalit maailmalle!
Kommentit (63)
Taitaa olla arka aihe, kun Iltalehti on estänyt kommentoinnin.
"Kuusamo on kutsunut kaivosalan yrittäjiä. Australailais-suomalainen Latitude 66 Cobalt Oy on julkaissut keskiviikkona varanto-arvion Pohjois-Kuusamon Juomasuon kaivospiirin alueen esiintymistä kullan ja koboltin osalta.
Arviossa käy ilmi, että Juomasuo on Geologian tutkimuskeskuksen GTK:n vertailun mukaan Euroopan neljänneksi suurin tunnettu kobolttiesiintymä. Esiintymät sisältävät arvion mukaan yhteensä 16 490 tonnia kobolttia (yli 200 ppm). Se on yhtiön mukaan 43 prosenttia enemmän kuin vuoden 2014 arviossa.
Juomasuon esiintymiä on tutkittu yhtiön mukaan syvimmillään noin 470 metriin. Latitude 66 Cobaltin vuoden 2018 tutkimuksen mukaan esiintymät jatkuvat tunnetun alueen ulkopuolelle.
– Näin ollen esiintymä on hyvin todennäköisesti varannoltaan nyt julkaistua arviota suurempi, yhtiö kertoo tiedotteessaan.
Tuore varantoarvio perustuu alueella aiemmin toimineiden yhtiöiden kairaamien kairasydänten uudelleenanalysointiin, yhtiön omiin tuloksiin sekä tutkimusten pohjalta tehtyyn esiintymän rakenteen uudelleenmallinnukseen.
Vaihtoehto kongolaiselle
Toimitusjohtaja Thomas Hoyer sanoo tiedotteessa, että Juomasuon esiintymät ovat poikkeuksellisen lupaavia. Kaivostoiminnan aloittamista ei kiirehditä, vaan Latitude 66 Cobalt keskittyy vielä tutkimana malmipotentiaalia.
Hoyerin mukaan akkuteknologia tarjoaa Suomelle mahdollisuuksia. Se on alettu ymmärtää yhteiskunnallisessa keskustelussa yhä paremmin.
Koboltti on alkuaine, jota käytetään muun muassa akkumineraalina. Kuvassa Latitude 66 Cobalt Oy:n kairasydän. Handout
– Euroopan tunnettujen kobolttivarantojen vertailu osoittaa Suomen ja Pohjoismaiden ainutlaatuisen aseman. Euroopan unionin 20 suurimmasta kobolttiesiintymästä 14 sijaitsee Suomessa ja vain yksi Pohjoismaiden ulkopuolella, Hoyer sanoo tiedotteessa.
Kobolttia käytetään muun muassa lentokoneiden suihkumoottoreissa. Hoyer nostaa esiin akkumineraalien alkuperän ja tuotantoketjujen eettisyyden merkityksen. Esimerkiksi autonvalmistaja BMW on ilmoittanut, että se ei aio enää käyttää kongolaista kobolttia.
– Tämä on merkinnyt muutosta alan totutuista toimintatavoista. BMW on tehnyt hankintasopimuksia suoraan kaivosyhtiöiden kanssa. Tämä kehitys merkitsee sitä, että teollisuus on valmis maksamaan lisähintaa asiallisesti tuotetuista akkumineraaleista, Hoyer sanoo tiedotteessa.
Varantoarviossa on kartoitettu myös kullan määrää. Arvion mukaan kullan kokonaismäärä on yhteensä 647 000 unssia. Se on 51 prosenttia enemmän kuin vuoden 2014 arviossa."
No menepä merkitsemään itsellesi valtaus.
Pääasia, ettei mikään suomalainen yritys pääse sitä kaivamaan.
Eiköhä ne puolentoista miljardin koboltit joku osta kun myydään sadalla miljoonalla. Meillä kun on hallinto täynnä business-neroja.
Tottakai ulkomaille. Sen sijaan Ruotsin valtio osaa pitää malmivaransa ja Norjan valtio öljyvaransa.
Sivun lopussa ylen dokumentti aiheesta
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/02/10/suomi-haluaa-akkuvalmistuksen-…
ei kukaan
viherkommunistit torppaa hankkeen alkutekijöihinsä
tämähän voisi tuoda suomalaisille töitä
Eiköhän sinne joku muutama sata työpaikkaa taas luvata. Niiden turvin sitten joku kansainvälinen kaivosjätti sitten louhimassa malmit kuten siirtomaasta konsanaan.
Osa kuuluu mulle koska mökki Kuusamossa.
Vierailija kirjoitti:
Osa kuuluu mulle koska mökki Kuusamossa.
Taitaa vaan käydä niin, että puskutraktori jyrää mökkisi yleisen edun nimissä, koska se on kaivoksen tiellä. :(
Liian lähellä Ruka ja Oulangan kansallispuistoa, että nykyhallitus möisi tuota edes ulkomaille.
"Koska Suomesta ei löydy osaamista, niin voimme tarjota vain paikallista kumppanuutta." /yle
Miksei kaivoslakia saada päivitettyä nykyaikaan sopivaksi?
Afrikassakin on paremmat kaivoslait voimassa. Alkaa todellä ärsyttämään, ettei voida itse hyötyä mineraaleista vaan aina tulee joku kasvoton iso yhtiö kikkailemaan.
Vierailija kirjoitti:
Liian lähellä Ruka ja Oulangan kansallispuistoa, että nykyhallitus möisi tuota edes ulkomaille.
Eikö kaivostoiminta ole tässä suhteessa erityisasemassa? Valtauksia voi tehdä mihin vaan, vaikka jonkun pihalle ja vastaan on yrittää turha pullikoida.
Kovasti mainostetaan että ollaan australialais-suomalainen yritys. Taitaa suomalaisuus olla jotain muutamia prosentteja ihan vaan imagosyistä. Ja nekin jonkun raharikkaan osakkeina. Valtio tästä tuskin hyötyy p*askaakaan.
Työttömät lapioineen kaivamaan sinne työttömyyskorvauksilla. Majoituksena edulliset kontit, myös talvella.
Eiköhän joku kanadalainen yhtiö perusta sisaryhtiön, louhii mineraalit ja jättää jälkihoidon veronmaksajien harteille.
Kirjanpidolla keplotellaan sisaryhtiön olevan velkaa emoyhtiölle ja näin vältetään normaali verotus.