3 päivän reissulla raskauden salaaminen työkavereilta
Tein juuri plussatestin. JEE!
Ongelma on ,että olen lähdössä ulkomaille 30 työkaverin kanssa kolmeksi päiväksi viikon kuluttua. En todellakaan haluaisi vielä kertoa raskaudesta ja olen kehno valehtelija. Kaikki kyllä tietävät, että otan myös alkoholia firman reissuilla. Porukka myös aivan varmasti tarkkailee mua jo valmiiksi, että koska raskaudun.
Joku lääkekuuri ois varmaan paras idea. Tällä porukalla on tapana vaan ruotia kaikki taudit ja lääkkeet yksityiskohtaisesti läpi, joten tarvitsen lääkeen nimen, jonka aikana ei viinaan saa koskea. Tautikuvaus, joka voisi mennä läpi, olisi joku lihas- tai hermotulehdus niskassa, koska siihen viittaavien oireiden takia olen viime aikoina joutunut olemaan välillä sairaslomalla. Siihen tarvittaisiin nyt sitten tietysti pitkä kuurinen lääke. Ideoita lääkkeeksi? Ja mitä vaikutuksia ko. lääkkeellä muuten on?
Vai oisko jollain joku vielä parempi idea raskauden salaamiseen?
Kommentit (17)
Siihen käytettävien antibioottien aikana ei saa ottaa pisaraakaan alkoholia.
Googleta lääke. Se on kolmiolääke, joten sen kanssa ei voi ottaa viinaa. Ja sun pitää ottaa sitä 3krt/pvä. Sirdalud on lihasrelaksantti.
Paras strategia on että otat aina viiniä/viinaa/mitä lieneekin aina kun tarjotaan. Lähdet lasin kanssa käppäilemään "juttelemaan" muiden kanssa ja sillä reissulla hävität lasista juoman (vessassa tmv paikassa). Menet näkyvsti hakemaan baaritiskiltä uuden, kunnolla alkoholipitoisen juoman. Olet taas hörppivinäsi siitä, lähdet käppäilemään ja hävität lasista juoman. Menet hakemaan baaritiskiltä uuden juoman... Jne jne.
Parin ekan lasillisen jälkeen kaikki kyylät ovat jo todenneet että "aha sejase juo kuten ennenkin eli se siitä, ei se oo raskaana".
mutta jos en kysyttäessä tarkemmin kommentoi, niin epäilykset herää. Eikä kysyminen johdu moukkamaisuudesta, vaan siitä, että tällä porukalla vaan on ollut tapana ruotia kaikenlaista, eikä tapoihini ole kuulunut vastata tyyliin "mitä se sulle kuuluu". Siis tämä porukka voi jutella lapsettomuushoidoistaan, seksin sujumattomuudesta, runsaista kk-vuodoistaan, kasvaimistaan etc. ihan kahvipöytäkeskusteluna.
-Ap
Jos mulla olis eilen alkanut pissatulehdus, niin monenko päivän kuurin siihen saa ja olisinko jo huomenna työkykyinen?
Lähdin nimittäin eilen kuumeen takia töistä ja olen tänään flunssaisena sairaslomalla, mutta huomenna ajattelin jo mennä töihin.
-Ap
Kuulostaa aika ahdistavalta työyhteisöltä. Minun mielestäni hyviin käytöstapoihin ei kuulu toisen sairauksista uteleminen, jos toinen ei itse tahdo selvittää.
Tsemppiä vain. Tuossa porukassa on varmasti viisainta tehdä kuten edellä ehdotettiin. Olet juovinasi ja tilaisuuden tullen kaadat viinat viemäriin.
noin avoimia, miksi et voi raskauttasi heille kertoa?
Itselläni on kanssa avoin ystäväpiiri enkä näe mitään syytä enkä ole nähnytkään miksi en olisi raskaudestani heti voinut heille kertoa.
Mutta kuten joku jo sanoi, pahempiin alapään tulehduksiin käytettävän Flagyl-lääkityksen aikana ei saa ottaa pisaraakaan alkoholia. Flagylia käytetään kyllä myös esim. hammastulehduksiin, jos se noin diagnoosina olisi miellyttävämpi?Toinen hyvä vaihtoehto on tosiaan noi lihasrelaksantit, Sirdalud, Norflex, Dolan - niidenkään aikana ei suositella alkoholia käytettävän.
tietäisikö joku sellaisen nimen kun ei itselle tule mieleen???
Tai jos aiheuttaa, se on noussut minuaisiin! Olisiko riittävän vakavaa juomattomuudelle?
Mulle sanottiin apteekissa, ettei sen aikana voi käyttää edes alkoholia sisältäviä suuvesiä. Sen yleisin käyttökohde on kyllä gynekologiset tulehdukset. Mutta mitäpä sitä ei valehtelisi.
Mun duunikaverini jäi kiinni tuosta lasien ja juomien hukkaamisesta pahimmalle juorutädille ja sen seurauksena kyllä kaikki tiesivät, että hän oon raskaana.
niin ne tahtoo vähintään nähdä lääkkeen tuoteselosteesta sen antabus-vaikutukset ja muut rajoitukset. Tuossa on niin hyvät mahdollisuudet puhua itsensä pussiin, että parempi vaan suoraan sanoa olevansa raskaana. Kammottavalta työporukalta kuulostaa.
Se on oikeasti paras tapa, sillä kaikenmoinen valehtelu kaikenlaisista lääkekuureista ei varsinkaan tuollaisessa työyhteisössä toimi.
Otat siis aina, kun tarjotaan ja hävität lasin niin kuin edellä neuvottiin. Itse jopa saunailtaan otin omat siideripullot mukaan, jotka olin täyttänyt kaupan alkoholittomalla siiderillä. Kukaan ei kysellyt mitään ja meni täydestä kuin väärä raha:)
Älä siis valehtele, vaan olet vain juovinasi.
Usko mua: Been there, done that...
Ja ONNEA raskaudesta!
Siis lasin viiniä ja silleen. vetoat alkavaan flunssaan/päänsärkyyn ettei huvita juoda enempää. Mutta ruualla otat lasin viiniä.
Tai sitten tosiaan emätintulehdus ja sen kanssa ei saa ottaa ytään alkoholia, Mutta henk.koht, epäilen heti jos jollain alapäätulehdus ja ei viinaa ja on odotettavasissa oleva raskautuja...
Pomolle varmaan kerronkin, koska työhöni liittyy tehtäviä, joita ei saa raskaana tehdä. Mutta kaikille en haluaisi vielä kertoa. Varhaisultran jälkeen sitten. On nimittäin takana keskenmeno, josta jo kaikki tietää. Tästä syystä en tule myöskään juomaan pisaraakaan viinaa. Ennen join juuri sen lasillisen viiniä tai alkumaljan, mutta nyt en halua itselleni mitään jossittelujen mahdollisuutta, jos taas käy huonosti. Ja miten se pelkkä juomisen näytteleminen onnistuisi esim. lentoasemalla tai lentokoneessa?
Taidan taipua sen Sirdaludin puoleen. Mustakin noi alapään vaivat siirtää ajatuksen juurikin raskautumisen epäilyn suuntaan.
-Ap
Työkaverisi alkavat miettiä, että joit lasikaupalla useampana reissupäivänä, vaikka olit reissun aikaan jo raskaana...
Otat siis aina, kun tarjotaan ja hävität lasin niin kuin edellä neuvottiin. Itse jopa saunailtaan otin omat siideripullot mukaan, jotka olin täyttänyt kaupan alkoholittomalla siiderillä. Kukaan ei kysellyt mitään ja meni täydestä kuin väärä raha:)
Älä siis valehtele, vaan olet vain juovinasi.
Todella moukkamaista alkaa tarkemmin kyselemään syytä. Jos kyselevät, niin sanot syyksi virtsatietulehduksen. Tuskin siitä nyt sentään yhksityiskohtaista selontekoa tarvitsee tehdä?