Live Science: Seuraava flunssakausi ja influenssakausi saattaa olla hyvin outo ja hyvin vakava nykyisten koronarajoitusten vuoksi!
https://www.livescience.com/offseason-flu-respiratory-infections.html
Tai oikeammin sanottuna se tapahtuu sitten, kun nykyiset koronarajoitukset poistuvat. Tuossa sanotaan, että kun koronarajoitusten vuoksi on paljon aikaisempaa vähemmän ihmisiä saanut flunssan ja influenssan, niin on paljon nykyistä enemmän lapsia, jotka eivät ole sairastaneet influenssaa koskaan. Lisäksi aikuisilla alkaa aikaisemmista influenssoista saadut immuniteetit hävitä. Ihmiset, joilla ei ole aikaisempaa immuniteettia tai se immuniteetti on heikko, ovat tautien leviämiselle kannalta kuin heittäisi bensaa liekkeihin.
"People with no or reduced immunity "are like fuel for the flu fire," Bansal said. "The more fuel is available, the easier it can be for an outbreak to happen.""
Niinpä. Immuunipuolustus vahvistuu vain harjoittelun kautta. Ihmiset kusevat itseään nilkkaan näillä rajoituksilla, koska pian mikä tahansa tauti voi olla kelle tahansa hengenvaarallinen.