Jos ulkonaliikkumiskielto tulee, olen ensimmäisten joukossa barrikadeilla
soihtujen ja savupommien kanssa. Oletteko muutkin?
Kommentit (25)
Mikä teitä hysteerikkoja vaivaa?
Pandemia pitää hoitaa pois. Se vaatii toimia.
Ei tule ulkonaliikkumiskieltoa koska se johtaisi poliisin ja nuorisolaumojen yhteenottoihin ja poliisin kuvittamiseen Vantaalla ja Itä-Helsingissä. Sitä hallitus ei halua kuten ei vaalejaan joten ulkonaliikkisrajoitukset peruutetaan ja canceloidaan
En ole. Jos ulkonaliikumiskielto tulee, mutta rajan yli saa edelleen ilman mitään testejä tai karanteeneja ravata halpatyövoimaa, käännän kelkkani ja äänestän jatkossa Perussuomalaisia.
Toivottavasti otetaan sota-ajan laki käyttöön. Niskuroijat voisi tuomita pikaoikeudenkäyntien jälkeen inhimilliseen exitukseen. Meillä ei ole varaa antaa kapinamielialan levitä. Nyt on tärkeää, että kaikki puhaltavat yhteen hiileen. Missä on talvisodan henki?
Ei sellaista tule. Sillä uhkailtiin vain siksi, että tilanne saatiin näyttämään pahalta ja vaalit siirrettyä. Siitä ei enää puhuta tämän jälkeen mitään.
Voit lopettaa uhoamasta. Ei se ulkonaliikkumiskielto sinne sun Perähikiälle tule.
En tietenkään ole, koska sinusta tai muista hulikaaneista voi saada ulkoilmassakin koronatartunnan! Muista turvaetäisyydet!
Vierailija kirjoitti:
Mikä teitä hysteerikkoja vaivaa?
Pandemia pitää hoitaa pois. Se vaatii toimia.
Voisimme aloittaa maskipakolla. Korona jyllää niiden keskuudessa keihin ei suositukset tehoa.
Senkus menet. Voit ottaa soihtusi mukaan myös teho-osastolle, sitten kun sinne päädyt.
Ulkonaliikkumiskielto olisi Suomessa hyvä ihan arkisena ratkaisun, oli pnademia tai ei. Tarvitsisi vähemmän nähdä näitä älyrajoitteisia alkoholisteja.
Ihmettelen, että jo nyt ei olla barrikaidella, kun suuri ennemmistö on jo vuoden suojannut kalliilla rahalla pientä vähemmistöä.
Tuikataan hallintorakennukset tuleen! Ajetaan byrokraatit mereen!
ALAS HALLITUS!!
Ulkona on todella pieni mahdollisuus saada tartunta, kun otetaan huomioon suomalaisten luonnollinen etäisyys toisiin ihmisiin. Ongelma on se mihin ihmiset menevät ulkoota: kaupat, baarit, ravintolat, työpaikka. Miksei resursseja ja pohdintaa voisi keskittää näihin asioihin?
Ei barrikadeja saa ulkonaliikkumiskiellon aikaan tehdä. Taidat olla vähän yksinkertainen.
Jaa. Pitääpä lähteä lappiin hiihtelemään ja bilettämään
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mikä teitä hysteerikkoja vaivaa?
Pandemia pitää hoitaa pois. Se vaatii toimia.Voisimme aloittaa maskipakolla. Korona jyllää niiden keskuudessa keihin ei suositukset tehoa.
Kaikkia ihmisryhmiä ei vain voi vaatia käyttämään maskeja. Se olisi epäinhimillistä ja rasistista. Meidän suomalaisten on hyvä näyttää tässä mallia, että miten kohtelemme niitä, jotka ovat kärsineet aiemmin ihan kirjaimellisesti valkoisten eurooppalaisten aiheuttamasta orjuudesta. Me etuoikeutetut voimme toimia esimerkillisesti esim. pysymällä kotona, niin saadaan leviäminen vähenemään.
Yksin saat olla.