Ruokalistaa...
Mitä syötte tällä viikolla?
Mä tein maanantaina lasagnea, eilen leivoin pitsan sekä mokkaruutuja ja tänään tein jauhelihakastikkeen ja keitin potut.
Huomenna teen makaronilaatikon ja perjantaina tytär leipoo pitsan. Lauantaina pottumuusi ja uunimakkarat, sunnuntaina joku paisti.
Kommentit (9)
Kalapuikot ja muusi
Nakkikastike ja saman muusin rippeet
Tortillat
Noutoruokaa intialaisesta
Pinaattikeitto
Uunifetapasta
Kaikkiin ruokiin sisältyy lisäkkeitä, mm. salaattia yms.
Maanantaina uunissa paistettua vasikan picanchaa uunijuuresten kanssa, eilen loput lihat kylmänä vitello tonnato.
Tälle ja huomiselle possuwokkia, perjantaina leivitetyt broilerinfileet ja fetasalaatti. Viikonloppuna peuran jääpaisti. Riittää varmaan 2 pv
Kalapuikot + salaatti
Kasvispiirakka ti ja ke
En oo vielä päättäny loppuviikkoa.
1 x kauralese-pähkinävoi-banaanismoothie
1-2 x vadelma-kookossmoothie
2 x selleri-pinaatti-punajuuri-vihreäpapu-omenasmoothie
2 x selleri-ananas-parsakaali-pinaattismoothie
Joka päivä samaa. 3 isoa kuppia kahvia, litra-pari normivettä, pari-kolme pientä makuvissyä.
Maanantaina lasagnea. Tein ison vuoallisen, joten siitä riitti sekä lounaalle että päivälliselle.
Eilen tortilloja. Kun jauhelihatäytettä jäi yli, hyödynsin sen, kun tein illaksi lihapiirakoita.
Keskiviikkona karjalanpaisti + perunamuusi. Päivällisellä sitä samaa.
Torstaina, jos karjalanpaistia jää yli, teen siitä lihakeiton. Muussa tapauksessa laitan broilerinfileitä yhdelle aterialle, ja makkaroita toiselle. En vielä tiedä, missä järjestyksessä.
Perjantaina pizzaa.
Viikonloppuna puolisoni on vapaalla, joten hän suunnittelee ja tekee silloin ruoat.
t. neljän hiihtolomalaisen äiti.
Ma oli kananuudelikeittoa, eilen BurgerKing-mättöä, tänään pinaattilettuja+muusia+porkkanaraaste ja huomenna kalaa+pastaa+salaattia.
Pe jokaviikkoiseen tapaan tilataan ulkoa, todnäk meksikolaista tällä kertaa, la teen lasagnen jota toivonut lomille tuleva lapseni ja su brunssi+tuota lasagnea. Ma olen vapaalla lomalaiseni vuoksi ja tilataan törkyhyvät pizzat yhdestä ravintolasta joka kohottaa pizzataikinoitaan 48h+käyttää italialaisia aineksia, hiiligrillikypsennys.
Kasvissosekeitto
Subway leipä
Kanakastike ja riisi
Nakkikeitto
Spagetti bolognese
Kana-pasta-salaatti
Uunilohi ja perunamuusi
Ma söin paistettuja kananmunia, tonnikalaa ja kasviksia, eilen pakastepizzan, tänään teen loppuviikoksi jauhelihapihvejä jotka syön riisin ja kasvisten kanssa.
Maanantaina söin perunamuusia, keitettyä kukkakaalia ja kalapuikkoja. Tiistaina söin samaa perunamuusia mutta tein sille jauhelihakastikkeen myös, ja lisäksi söin tuoretta kurkkua viipalaina lautasella. Tänään syön samaa muussia ja samaa kastiketta, mutta seuraksi raastan porkkanoita.
Huomenna kokkaan varmaan kalakeiton jota tulee syötyä muutama päivä putkeen.