Mikähän on kallein ja hienoin nykyään valmistettava TILA-AUTO
Suomessahan noita ei enää ole markkinoilla mutta Usassa varmaan ainakin on?
Kommentit (12)
Varmaankin joku käsityönä erikoisvarauksesta valmistettava luksusmalli. Ei muuta kuin joku yhdyshenkilö Jenkeistä selvittämään asiaa ja sitten ostohousut jalkaan ja matkaan.
Honda Odyssey
Toyota Sienna
Siinä on ainakin pari isoa tila-autoa joita ei Euroopassa näy ja ainakin Hondasta on loistokas Elite -malli
(näyttää lähinnä business-suihkarilta sisältä).
Suosittelen pysymään kunnon Chrysler Voyage/Grand Voyagerissa.
Tosin viimeiset oikeat Chryslerit taitavat olla jo n. 10-vuotiaita.
3.3 tai peräti 3.8 litran V6 bensakoneella ja vot.
Eiköhän se Pontiac Trans Sport edelleen ole.
Vierailija kirjoitti:
Suosittelen pysymään kunnon Chrysler Voyage/Grand Voyagerissa.
Tosin viimeiset oikeat Chryslerit taitavat olla jo n. 10-vuotiaita.
3.3 tai peräti 3.8 litran V6 bensakoneella ja vot.
Chrysler Pacifica on käytännössä luksusversio tuosta.
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän se Pontiac Trans Sport edelleen ole.
Oli kyllä uskomattoman hienon näköinen muiden sen ajan autojen rinnalla.
Itse katsoisin esim Klassenin mersuja tai volkkareita:
https://klassen.eu/vans/based-on-v-class
Sisustus on kuin painajaisesta, mutta kai noita olisi hyvän näköisinäkin. Carsportillakin kyllä tekevät hienoja.
Turha niitä hintoja on tuijotella. Yksikään Tesla ei myöskään ole "hieno auto". Ovat uraauurtavia autoja, mutta hienoja ne eivät ole.
Käytännössä tila-autoista parhaasta päästä ovat kalleimmat Volvon katumaasturit, esim. XC90 Excellence:
https://www.media.volvocars.com/global/en-gb/media/photos/161489/volvo-…
Tila-auto eli ei maasturi eikä van vaan minivan. Siihen koko kysymyksenasettelu perustuu. Niitä kun ei tehdä enää niin kuin ennen, koska maastureissa on paremmat katteet.
vähissä on maasturitkin mitä nykyään tehdään.
kait joku MB sprinter tila-autona iha ok .
Tesla Model X Plaid parhaalla varustelutasolla. Tulee loppuvuodesta Suomeen. Rangekin kasvaa entisistä malleista ja Teslan latureilla lataa jo lähes yhtä nopeasti kuin polttomoottoriauton. Tesla Model S Plaidiakin saa muuten seitsemän paikkaisena mutta ne +2 penkkiä takakontissa soveltuvat vain lasten kuljettamiseen ja auto ei ole varsinaisesti tila-auto vaan iso sedan. Sähköauto on joka tapauksessa luksusta ja mieltä rauhoittavaa hiljaisuudessaan ja siisteydessään.