Sato M2-asunnot Lumo
Jos nämä vuokranantajat tarjoisivat noin vastaavaa asuntoa vuokralle niin minkä valitsisit ja mitä et missään nimessä ja miksi?
Kommentit (3)
Olen aikoinaan asunut VVO:lla eli nykyisellä Lumolla. Nyt asun M2 asunnoilla. Olen ollut ihan tyytyväinen tähän. 2019 pintaremontoitu asunto, vuokra ei ole paljon noussut, viime vuonna ei ollenkaan ja nyt vain kympin verran.
Sato oli ennen todella laadukas, mutta nykyään monet asunnot surkeassa kunnossa, paljon vapaita asuntoja mikä saa miettimään että millaisia asukkaita on jos jatkuvasti samassa osoitteessa on vapaata.
Monet M2 asunnot ovat entisiä VVO/Sato asuntoja.
Asukkaiden vaihtuvuus on ollut aika suurta tässä osoitteessa, mutta se johtui paljolti remontista. Itselläni 5 vuosi asukkaana.
M2-asunnot: ei vuokrankorotusta tai muuten valittamista sinä vuotena kun asuin mutta rapussa häiritseviä naapureita. Edullinen vuokra verrattuna muihin suuriin vuokranantajiin. Aavistuksen "suttuista" ainakin siinä talossa missä asuin.
Lumo: Ei häiritseviä naapureita, asukkaiden vaihtuvuus suuri, korkeahko vuokra javuokrankorotukset n. 85€ neljän vuoden aikana. Siistiä ja rauhallista mutta kaiken maailman vuositarkastus, suodattimen vaihto ym. häiritseviä asunnossa käyntejä.
Newsec/Kodisto ( ei omista asuntoja, hoitaa vaan vuokraamisen ja isännöinnin) Asukkaiden vaihtuvuus ei yhtä suurta kuin Lumolla mutta melko paljon kuitenkin. Myös korkeahkot vuokrat, korotukset 55€ kahden vuoden aikana. Siistiä ja rauhallista mutta myös monia häiritseviä suodatin vaihto jne. asunnossa käyntejä.
Realia: (ei omista asuntoja, hoitaa vaan vuokraamisen ja isännöinnin) Myös suuri vaihtuvuus. Pieni vuokrankototus. Muuten asettuu kahden ylempänä mainitun ja M2-asuntojen väliin mutta täällä rampattiin myös asunnoissa ilmanvaihtosuodattimien kanssa.
Ottaisin Lumon. T: Kojamon osakkeenomistaja