Rapiseeko koirasi kynnet lattiaa vasten kun se kävelee sisällä.
Kommentit (50)
Rapisee, vaikka säännöllisesti leikataan
Mun mielestä on outoa, että koirilta pitää leikata kynsiä. Eikö se kerro vain liikunnan ja aktiviteettien puutteesta, jos koira ei toimi niinkuin pitäisi eli kynnet kasvaa liian pitkiksi? Eihän susienkaan kynsiä leikata ja siellä ne painaa menemään.
Sen mielentilan tietää rapinan tiheydestä.
Rapisee mutta jos seisoo eivät osu lattiaan, oikean pituuset ovat. Koiralla pitää rapista, ei ole mikään kissa kuka vetää kynnet sisään. Toki joillain roduilla kasvaa tassukarvat niin liikaa että estää rapinan.
Ei enää kun se on nukkunut pois, mutta silti toisinaan kuulen ne tassuttelun äänet mielessäni. :( <3
Anna rapista, se on normaalia. Koira on söpö kynnenrapistaja
Vaikuttaisiko lattiamateriaalikin asiaan?
Äitini syytteli minua mielenvikaiseksi, kun kerroin koiransa kynsien pitävän melkoista rapinaa laminaattilattiallani, kun koira oli minulla hoidossa. Sitten tuli päivä, että muori laitatti kotiinsa laminaatin ja ne kynnet alkoi rapista sielläkin. Kysyin, että hyppäsikö se minun mielisairauteni nyt sinuun, mutta sekään ei ollut hyvä - minulle ei kuulema olisi pitänyt antaa lapsena rintaruokintaa, koska minä olen niin ilkeä...
Joo rapisee, juuri nyt ❤️
Ja lämpimiä ajatuksia teille, jotka kaipaavat rakasta rapistelijaa.
Niin ikävä omaa pientä rapisuttelijaa 💔 Ystävä nukkui pois reilu viikko sitten.
Ei rapise eikä tuukkaan ärsyttävästi rapisemaan, kun ei ole eikä tule koiraa.
Vierailija kirjoitti:
Mun mielestä on outoa, että koirilta pitää leikata kynsiä. Eikö se kerro vain liikunnan ja aktiviteettien puutteesta, jos koira ei toimi niinkuin pitäisi eli kynnet kasvaa liian pitkiksi? Eihän susienkaan kynsiä leikata ja siellä ne painaa menemään.
Hmm. kesällä kynnet kyllä kuluvat, eikä juurikaan tartte leikata, paitsi kannuskynsiä.
Nyt on paljon lunta, eikä kynnet kulu, vaikka liikkuisi saman verran kuin sulan aikaan.
Ongelmiahan ei ole lumella, hiekalla tai edes asfaltilla vaikka ne kynnet olisivat liian pitkät. Sisällä liukkaalla lattialla huomaa, että tassut lipsuvat jos kynnet pääsevät liian pitkäksi. Koiran asento muuttuu ja alkaa pidemmän päälle vaikutta jalkojen ja selän terveyteen.
Nimim. juuri eläinlääkärillä koiransa kynnet leikkauttanut kun ne pääsivät liian pitkiksi.
Kunpa rapisisikin, niin kuulisin, milloin se tulee tökkäämään minua kylkeen kun istun koneella. Se on kuin kissa, kun se hiipii ympäri taloa säikäyttelemässä minua.
Rapisee!! Yölläkin herään siihen joskus kun RAPIRAPIRAPI keittiöön ja RAPIRAPIRAPI takaisin makkariin ja...
Leikkaan koirani kynsiä joka viikonloppu ja silti ne rapisevat, vaikka minulla on kivilattiat. Tuntuu niin kuin koira osaisi itse säädellä sitä rapinaa. Jos se haluaa minulta jotakin, se alkaa tassutella lähistöllä niin että rapinaa kuuluu selvästi normaalia enemmän.
Rapisee, vaikka yritän pitää lyhyenä. Koirillani on tosi vahvat ja nopeasti kasvavat kynnet, ovat rotua joka on jalostettu kaivamiseen.
Sehän on mukava ääni. Olisipa minullakin sellainen rapisija, mutta olen astmaatikko. Voisin tietysti äänittää kaverin koiran rapinaa ja kuunnella sitä.
Ei rapise. On kyllä pentu ja nyrhin niitä usein että tottuu.