Nyt, nimiasiaan mielipiteitä!
Ristiäiset on ens sunnuntaina, ja vieläkin täällä jahkataan nimen kanssa.
Kyseessä poikavauva, jolla 3 veljeä Matias, Niilo ja Samuli sekä sisko nimeltä Helmi.
Tykkään vanhoista, perinteisistä, suomalaisista nimistä. Mies taas pitää pitemmistä, ei ihan niin vanhoista nimistä :) Sanomattakin siis selvää, että minä olen saanut tahtoni läpi Niilon ja Helmin kohdalla, kun taas 2 muuta miehen suosikkeja..
Nyt minulla on yksi ylitse muiden; tahtoisin pojalle nimen Otto. Myös Olavi olis kiva.
Mies taas jästipäisesti haluaa Eemelin tai Aleksin. Otto Eemeliä olen ehdotellut, mutta mies ei sitä halua, koska ei missään nimessä halua Ottoa.
Muita, mitä ollaan mietitty, on Aapo, IIsakki, Valtteri, Santeri, Kalle, Kaapo ja Vilho. Mutta kun mikään ei natsaa NIIN paljoa kuin nuo aiemmin mainitsemani.
Nyt siis hyviä ehdotuksia otetaan vastaan!
Kommentit (4)
niin en väkisin alkaisi laittamaan. ota sitten vaikka se toisiks lemppari ja ehdota sitä. ei se oo kiva miehelle jos ajattelee että pojalle tulee "ruma" nimi.
Ja Matias ja Samuliko eivät ole vanhoja nimiä ;)..
nyt ei ratkaise mitään, mikä tulee 2. ja 3. etunimiksi, ainoastaan kutsumanimi (usein 1. etunimi) merkitsee.
Nuo miehesi suosikitkin ovat vanhoja nimiä, mutta jos piti pidemmistä niin miten olis tuo Olavi? Todella kiva nimi ja sopisi 100 % mainiosti teidän sarjaan. Koita sitä hänelle puhua!
Aleksihan menisi myös kivasti, mutta on aika yleinen. Kivoja nimiä teillä kaikenkaikkiaan!
Määolisin halunnut laittaa meidän poajlle Kaarlon, mutta mies ei suostunut:(
t. Niilon, Samulin ja Helmin äiti:)