Kirjoittaako tk-lääkäri e-pillerireseptejä vai pitääkö mennä yksityiselle
gynekologille? Voisiko joku vastatta tyhmään kysymykseen..
Kommentit (13)
miten niin kannattaisi mennä gynekologille?
Perustele kantasi, jos osaat. Sadat tuhannet naiset tässä maassa saavat pillerinsä yleislääkäriltä, Se on normaali käytäntö. Perustelisitko hieman, miksi ohjeistat ihmisiä sellaiseen, mihin ei ole tarvetta ja aiheutat tietämättömille huolia? Kun ei niitä yksityisiä gynekologeja maaseudulla niin tiheässä ole.
Ei tarvitse mennä yksityiselle ja gynekologille ei sitten ollenkaan. Paitsi, jos omistaa liikaa rahaa ja haluaa rahoittaa yksityisen gynekologin elintasoa.
ja tarkistaa muutkin tarkistettavat asiat...
jos sulla on keuhkosyöpä niin kyllähän sä voit tk-lääkärin seurannassa käydä, mutta kyllä joku syöpälääkäri paremmin ne asiat tietää. Mutta, jokainen tehkööt ratkaisunsa itse, itse en kyllä minnekään konitohtorille lähtisi gynekologisissa jutuissa.
Siellä on sitten myös lääkäri joka näitä asioita katsoo.
En ymmärrä miksi pitäisi mennä yksityiselle kun kerran jo tästä julkisesta systeemistä on maksettu verojen muodossa.
"jos sulla on keuhkosyöpä niin kyllähän sä voit tk-lääkärin seurannassa käydä, mutta kyllä joku syöpälääkäri paremmin ne asiat tietää. Mutta, jokainen tehkööt ratkaisunsa itse, itse en kyllä minnekään konitohtorille lähtisi gynekologisissa jutuissa."
taitaa olla vitsi tämä kirjoituksesi?
Tk-lääkäreille kuuluu ehkäisyneuvolan pitäminen. Sieltä saa pillerit, tarkastukset, ultrat, labrakokeet, koko paketin ja hyvä tulee. Yksityinen gynekologi on pillerien haussa hyvätuloisia hysteerikkoja varten.
Kun hankkii ensimmäistä kertaa pillereitä niin on hyvä tutkia vähän perusteellisemmin, ottaa samalla papa-kokeet, katsoa että kaikki muu on ok, ei ole estettä pillereille jne. Toki joku yleislääkäri osaa ehkä nämä katsoa, MUTTA pitää muistaa, että hän on kuitenkin YLEISlääkäri, joka ei ole erikoistunut gynekologiaan. Gynekologi osaa paljon paremmin katsoa mitkä pillerit sopivat juuri Sinulle, niitä kun on niin pilvin pimein. Mutta, voihan sitä siis hakea ne ekatkin tk-lääkäriltä, mutta itse en kyllä hakisi.
tk lääkäri pitää yhden aamun viikossa nla lääkäri vastaanottoa, että eiköhän tienne asiat, tuolla perusteella (eli pitäs hakee gyneltä resepti) mun pitäs varmaan mennä johonki ä-polille raskaudenseurantaan, ku tk-lääkäri "konitohtori"... hehheh.. ehkäsyä tosin ei olla haluttu
nyt puhuttiin perusterveyskeskuksesta
ei yleislääkäreitä. Itse en ole käyttänyt terveyskeskusta lainkaan 15 vuoteen, enkä käytä jatkossakaan. Sellaisia konitohtori-kokemuksia sieltä sai. Kerrankin minulle diagnisoitiin sikotauti vaikka oli angiina :/. Että näin...
Ehkäisyneuvolan lääkärit ovat yleislääkäreitä. He osaavat nämä asiat oikein hyvin. Ette taida oikein tietää, että mitä gynekologit oikeastaan tekevät? Heillä riittää kyllä hommaa muutenkin, eivät he mitään pillerireseptejä ehdi kirjoittelemaan. (Paitsi yksityisellä, yksityislääkäri kun tekee, mitä potilas vaan haluaa, kunhan saa rahat, vaikka olisi kuinka turha tutkimus kyseessä.)
mutta, jos ensimmäistä kertaa pillereitä hakee niin tottakai kannattaa mennä gynekologin kautta. Mutta jos vaan joku reseptin uusinta tms, niin ihan tk-lääkäri voi kirjoittaa reseptin.