Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos joku on tavallaan liian ystävällinen

Vierailija
25.01.2021 |

No juu, on mullakin ongelma, mutta eräs ihminen on jotenkin minua kohtaan liian ystävällinen ja kiva. En häntä oikein tunne, mutta hän huomioi minut ja tuntuu jotenkin arvostavan tekemisiäni ja sanomisiani LIIKAA. Antaa muiden kuullen positiivista palautetta ja on jotenkin hyvin rohkaiseva.

Itsetuntoni on joo rautaa, tiedetään :)

Olen itse kyllä ihan ystävällinen ja kohtelias ja teen työt hyvin. Mikään seksuaalinen viritys ei tule kyseeseen, eli semmoista ei ole tuossa takana. Tää on alkanut askarruttaa.

Jos vain arkisesti pitää minusta, niin tekisikö tämmöistä? Luulen, että olisi kiva vain kahden kesken.
Jos haluaa lytätä jotain toista kehumalla minua, niin ei taida sellaista ihmistä olla.

Että joo, on ongelmat. Mutta tämä on alkanut aidosti mietityttää. En ole mitenkään tärkeä ihminen tai tärkeässä asemassa mitenkään. Minua ei kannata missään nimessä mielistellä.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota kehut vastaan ylpeänä, olet varmasti ansainnut ne. Älä mieti liikaa.

Vierailija
2/5 |
25.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun anoppi on tuollainen. En valita, en mä sillä. Mutta jos olen tehnyt vaikka ihan tavallisen peruskuivakakun, jossa ei ole mitään järisyttävää, sitä kehutaan kuin 10-vuotiaalle, että kylläpä se Pirjo teki hiaaanon kakun. Tai olen ikkunanpesussa, kun hän tulee, niin kehuja maasta taivaisiin, että siellä se Pirjo taas ahkerana ja kylläpä tulee upeeeeeta jälkeä. Täytyy ihan vilkaista häntä, että mitä ihmettä, voiko olla tosiassaan??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on vähän semmoista, että tuo kehuja sanoo joskus vaikka, että raportit tulee nykyisin myöhässä ja puutteellisina, paitsi Anne (=ap) palauttaa ne aina ajoissa ja ne on huolellisesti tehty.

Tavallaan kiva mutta tuo huomiota, josta en tykkää. Ja uskon, että muutkin tekee hyvin.

Ja on muutenkin semmoinen tosi kannustava ja rohkaiseva, vaikka ei oikein ole syytä.

Vierailija
4/5 |
25.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon tämmönen, ja oon saanu asiasta kuittailua. "Maijan mielestä kaikki on aina niin ihanaa" ja "ei tarvi koko ajan kiittää" jne.

Olenkin yrittänyt nykyään vähentää, mutta kun se vaan tulee niin helposti suusta ulos, jos ajattelen jonkun olevan ihana/kaunis/hauska/hyvin keksitty tai mitälie positiivista, sanon sen aina ääneen.

Huomaan myös helposti jos jollain uus kampaus tai värjäys tai uudet rillit tai vaatteet, mainitsen yleensä kehujen kanssa.

Ja ilahdun aidosti kun itse saan apua, joku avaa oven, tekee jotain mun puolesta, ojentaa jotain tms. Kiitän ilahtuneena. Itsekin olen hyvin avulias, joka sekin ihmetyttää monia.

Mutta huomaan kyllä että pidetään outona.

Vierailija
5/5 |
25.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, tuo Anne-viesti oli ap:n. Ja siis tuo ihminen ei kehu oikein muita, siksi se onkin niin outoa ja kiusallistakin vähän.

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi viisi