Monet työttömyysturvan väliaikaisista muutoksista loppuivat vuodenvaihteessa
Eli työttömän osalta ruuvia on alettu jälleen kiristämään. :)
Ja tullaan kiristämään tämän vuoden aikana asteittain paljon, paljon lisää, kun koronatilanne helpottaa ja yhteiskunta palaa asteittain kohti normaalia. :)
Tukihanat menevät siis yksi toisensa jälkeen kiinni! Eli alkaa varmaan työnhaku taas kiinnostaa sohvalla makoilevia laiskottelijoita!
Kommentit (8)
Huomenna työhaastattelu. Toivon todella, että pääsen töihin.
Esimerkiksi ravintala-alan työntekijöille tulee omavastuupäivät 1.1. alkaen.
"kun koronatilanne helpottaa ja yhteiskunta palaa asteittain kohti normaalia"
Eli siis palataan työttömien syyllistämiseen. Sehän se oli yksi "normaalin" piirteistä ja jatkuvasti uutisissa ennen koronaa.
Varmaan työttömistä tehdään syyllisiä tähän valtavaan valtionvelkaankin ja vaaditaan se maksettavaksi työttömiä kurittamalla. Eli laitetaan taas sama hömppäsirkus pystyyn kuin ennen koronaa.
Luuletko todella, että ihmiset ovat vapaaehtoisesti 500 euron kuukausikorvauksella? Töitä ei ole eikä riitä kaikille.
Suojaosan korotus on onneksi voimassa maaliskuun loppuun!
Ansiosidonnaisen päivien kuluminen päättyi tosiaan.
Jatkuukohan kevennetyin ehdoin saatu ansiosidonnainen?
Tammikuun lopussa ne vasta päättyvät.