Kelatkaa kuinka sekaisin mä olen tämän h1n1-pelkoni kanssa!
Ja ihan alkuu kerron, että olen normaalisti fiksu ihminen, jolla jalat maassa. Korkeasti koulutettu, enkä mikään joka jutun uskova tuuliviiri.
Itse asiaan. Tosiaan tämä h1n1-viruksen muuntautuminen tappavammaksi taudiksi on viedä multa järjen. Asia on mielessä monta kertaa päivässä ja mikä pahinta, olen alkanut kerätä ruokavarastoa. RUOKAVARASTOA, kelatkaa! Jokaisella kauppareissulla ostan pari kolme varastoitavaa ruokaa, joilla saisin perheeni ruokittua mikäli pandemia iskee ja linnoittautuminen kotiin olisi edessä.
Kyllä mä ymmärrän oman hölmöyteni, uskokaa pois. Nauran itselleni, mutta silti teen tätä ja elän tässä pelossa, jonka tiedotusvälineetovat minulle luoneet. Ymmärrän, että juuri tällä pelolla maailmaa hallitaan, mutta en pääse siitä irti.
Tajuan, että kyseisestä taudista mahdollisesti muuntautunut tappavampi versio ei olisi automaattisesti kuolemantuomio kaikille (arvioiden mukaan se pahimmillaan tappaisi 4% väestöstä), mutta sydän ei toimi järjen mukaan näköjään enää näin pienten lasten äidillä.
Onko muita samaan kerhoon kuuluvia?
Kommentit (11)
V*tuttaa tuo median kauhun lietsominen. Mikä tarkoitus sillä on??
Mistä muusta tässä maailmassa on kysymys? Tarkoitus on myydä Tamifluta ja rokotetta: Tamiflun päivämäärät meni jus umpeen (ne joita myytiin lintulenssupelon aikaan) joten nyt piti saada uusi pelote kehiin.
Tiedän tunteen!!
Järki sanoo toista ja tunteet toista.. minäkin olen alkanut pelkäämään kaikkea mahdollista lapseni syntymän jälkeen kun ennen taas ajattelin lähinnä naureskellen että jos loppu tulee niin voihan sitä olla vaikka kännissä...
Olen tässä käynyt ammattiauttajallakin lapseni syntymän jälkeen kaiken maailman pelkojen takia ja hän sanoikin (kuten myös lääkärin jonka kautta tänne pääsin) että suurimmalla osalla äideistä tulee kaikenlaisia pelkoja, toisilla voimakkaammin kuin toisilla ja se on täysin luonnollista jo ihan selviytymisen kannalta..
Että hulluahan tuo hommasi on, mutta ymmärrän ja mitä haittaakaan siitä on jos se tuo turvallisuudentunteen ja mielenrauhaa :)
ettet turhaan pelännyt. Ja syöpä vielä päälle. Mielenterveysongelmia ja riippuvuuttahan sulla tuntuu olevan jo omasta takaa.
suhtaudun yhdestä syystä tähän tautiin rauhallisesti: Koska jenkit ovat jo näin varhaisessa vaiheessa kyynerpäitä myöten taudissa. Ja jos jossain, niin siellä on rahaa ja taitoa. Siellä takuulla taotaan yötä päivää taudin kimpussa. Jos tämä olisi vasta jylläämässä jossain Afrikassa, kaukana rahavaltioista, niin sitten olisi paljon pelottavampaa.
normaalimmin. Joo, kävin välissä terapiassa.
Mitä enemmän asiaa vatkaa vaan omassa päässään, niin sitä kamalammaksi se muuttuu. Mieheni yrittää rauhoitella ja puhua järkeä (ja jaksaa hullua vaimoaan:), antaa minun jopa kerätä sitä muonavarastoa :D
Lapsille en peloistani puhu, sen verran mullakin on vielä järkeä jäljellä.
T: Ap
Tiedän tunteen!!
Järki sanoo toista ja tunteet toista.. minäkin olen alkanut pelkäämään kaikkea mahdollista lapseni syntymän jälkeen kun ennen taas ajattelin lähinnä naureskellen että jos loppu tulee niin voihan sitä olla vaikka kännissä...Olen tässä käynyt ammattiauttajallakin lapseni syntymän jälkeen kaiken maailman pelkojen takia ja hän sanoikin (kuten myös lääkärin jonka kautta tänne pääsin) että suurimmalla osalla äideistä tulee kaikenlaisia pelkoja, toisilla voimakkaammin kuin toisilla ja se on täysin luonnollista jo ihan selviytymisen kannalta..
Että hulluahan tuo hommasi on, mutta ymmärrän ja mitä haittaakaan siitä on jos se tuo turvallisuudentunteen ja mielenrauhaa :)
Kun ihminen on stressaantunut, hän alkaa pelätä jotain järjenvastaista ja saa pakko-oireita.
Istu alas ja mieti elämääsi: Onko sinulla epävarmuutta tai suuria muutoksia ollut lähiaikoina elämässä: äidiksi tuleminen, töihin paluu/kotiin jäänti, työttämyyttä, kuolemaa, parisuhdeongelmia tms. Koita käsitellä oikeita tunteitasi!
Minulla on ollut pakko-oireita teini-iästä lähtien ja ne puskevat pintaan lähinnä juuri stressitilanteissa.
Pitää pysähtyä pohtimaan tätä asiaa, ajatus minulla jo on siitä mistä on kyse.
T: Ap
minusta sitä saakin tuntea. On normaalia, että vakavan uhan edessä alkaa pelätä.
Lisäksi tilanne on vielä täysin tuntematon, eli ei tiedä, miten paljon tauti vahvistuu ja milloin se tulee jne.
Kannattaa siis linnoittautua sinne kotiin loppuelämäksi ihan vaan varmuuden vuoksi kun et ikinä voi tietää onko se vastaantulijalta tarttuva flunssavirus muuntautunut tappavaksi juuri sinun kohdallasi.
V*tuttaa tuo median kauhun lietsominen. Mikä tarkoitus sillä on??