Heips, oisin tekemässä Q&A videota skitsofreniastani youtubeen!
Olisi kiva jos jättäisit kysymyksesi alle, vastaan niihin sitten videolla. :) Teen tämän siksi, koska monia kiinnostaa skitsofrenia, muun muuassa ystäviäni, sekä mielestäni siitä ei kerrota niin paljon, laajemmin..
Kommentit (8)
Pelottaako sairaus? Pelkäätkö että menet psykoosiin?
Hallitsevatko reptiliaanit ihmiskuntaa?
Ihmisiä kuulemma kiinnostaa skitsofrenian näköharhat. Yksi ulkomaalainen tubettaja sanoi, että häneltä kysyttiin usein näkeekö hän näköharhoja juuri sillä hetkellä ja missä ne ovat. Hän kuulemma yleensä kieltäytyi vastaamasta, koska hänen hoidolleen/mielenterveydelleen on pahasta se, että ihmiset olisivat kääntyneet katsomaan sinne päin ja tavallaan reagoineet hänen harhoihinsa vahvistaen niitä.
Onko sinulla näköharhoja ja onko sinulla sama politiikka kuin kyseisellä tubettajalla?
Nyt kun tiedät, että sinulla on skitsofrenia, niin pystytkö erottamaan harhasi todellisuudesta järkeilemällä? Tai eikö se tosi kliseinen harha ole se, että skitsofreenikko kuvittelee valtion tarkkailevan häntä hampaassa olevalla kuuntelulaitteella. Hoitotasapainon ollessa hyvä, sitä varmaan ymmärtää, että toi on aika naurettavaa. Mutta jos hoitotasapaino alkaa järkkymään, niin onko siinä vielä sellainen hetki, että ne ajatukset valtaavat pään, mutta ymmärtää, että siinä vaan sairaus puhuu?
Olisi myös kiinnostavaa kuulla, mitä sinä haluaisit ihmisten tietävän skitsofreniasta. Suurin osa ihmisistä varmasti yhdistää skitsofrenian niihin harhoihin, mutta siinä on varmasti tosi paljon muitakin ominaisuuksia, joista tavalliset ihmiset eivät tiedä mitään.
Hienoa että teet aiheesta videon. Minulla on myös skitsofrenia.
Millaisia tutkimuksia sinulle tehtiin, kun selvitettiin sairastatko skitsofreniaa?
Minkä ikäisenä sairastuit tai sait diagnoosin?
Miten asia vaikuttaa arkeesi?
Ihmissuhteisiin?
Olisi mielenkiintoista seurata youtube videoitasi.