Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko järkevään ottaa 250 000 € lainaa

Vierailija
23.04.2009 |

asuntoa varten loppuvuodesta, vai kannattaisiko laina ottaa jo nyt. Mitä mieltä olette.



Ajateltiin ostaa perheelle asunto.Onneksi ollaan edullisella alueell ja tuolla summalla saa sen tarvittavat 130 m2.



Olen jo alustavasti seuraillut hintoja ja noin 200 000 €:lla saisi talopaketin perustuksineen, siihen tontti ja liittymät ja hiukan pihatöitä.



Lapsetkin päättävät iltapäiväkerhon ja siitä säästyy rahaa.

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos haluatte asua sillä alueella, teillä on niin hyvät ansiotulot että voitte maksaa lainan ja saatte verohyödyt ja teillä on riittävä omarahoitusosuus



Kukaan ei osaa ennustaa vuodenvaihteen tilannetta.



Mikäli viestisi tarkoittaa, että 50 000 euroa riittää yhteensä pohjatöihin, tonttiin, liittymiin ja pihatöihin, niin tokkopa on niin

Vierailija
2/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

rahaa säästöön, ja kyse on ensiasunnosta, niin itse en noin toimisi.



Ja ei sitä tulevaisuutta kukaan osaa ennustaa, jokaisen on mietittävä se oma tilanteensa, että mihin itsellä on varaa, ja minkälaiset tulot, ja miten varmat kullakin on. Ja tehtävä ratkaisut sen pohjalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos aiotte rakentaa, niin ei sitä lainaa yleensä nosteta kerralla, vaan sitä mukaa kuin rakentaminen edistyy. Ja ennen kuin pääsette talopakettia hankkimaan, pitää olla se tontti, rakennuslupa ym. Ihan omasta kokemuksesta voin myös kertoa, että 50.000 ei riitä tonttiin, pohjatöihin ja pihatöihin. Maankaivuu on kallista puuhaa, liittymämaksut isoja ja niihin liittyvät työt vielä kalliimpia (LVIS-urakat). Talopaketin hinta kannattaa kertoa noin kolmella, niin saat lähempänä l opullista totuutta olevan luvun. Yleensä omakotirakentajien budjetit ovat liian optimistisia eli pieniä, varaudu yllättäviin menoihin!

Vierailija
4/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

suoriutumaan lainan takaisimaksusta=riittävän hyvä palkka. Etelä-Suomessa tontit ja asuminen on kalliimpaa, sille ei vain voi mitään. Jos asuu Siilinjärvellä tms. saattaa E-Suomen asuntohinnat ja niihin tarvittavat lainasummat ihan kauhean isoilta...

Vierailija
5/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos omarahoitusta on riittävästi (tuon kokoisessa lainassa 40-50 tuhatta) ja toki tulot pitää olla kunnossa, jotta takaisin maksu onnistuu.



Uutta rakentaessa täytyy jättää kyllä pelivaraa budjetin ylittymisellekin.



"Lapsetkin päättävät iltapäiväkerhon ja siitä säästyy rahaa."



Ööö... säästyy 100-200e kuussa? Tarkoittaako tämä sitä, että toinen vanhemmista jäisi kotiin. Luulen, että Suomessa korkeintaan 10% ihmisistä saa sellaista palkkaa, jolla elättäisi yksin nelihenkisen perheen ja lyhentäisi tuollaista lainaa. Oletkohan sittenkään ihan tosissasi liikkellä?

Vierailija
6/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

yli 200 000 € lainat (tosin tuokin on jo liikaa) eivät vain ole järkeviä. Jos ei ole vara, niin sitten pienempää tai vuokralle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

E-Suomessa on liikaa lainaa, niin millaisissa luukuissa ihmisten pitäisi asua? Tuolla summalla ei saa omakotitaloa edes, vaan joutunee tyytymään rivariin tai kerrostaloon. Jos on 4-henkinen perhe, tarvitsee vähintäänkin kolmion, mieluiten tietysti 4h tai enemmän, sen kokoiset vuokra-asunnot maksavat n. 1000€ kuussa, riippuen tietysti alueesta (sanotaanko, että jos haluaa asua hyvällä alueella, eikä missään kaupungin vuokrakolhoosissa). Tuolla summalla lyhentelee näinä matalan koron aikoina lainaa jo ihan kummasti, saa vähennyksiä verotuksessa ym. voit tarvittaessa ottaa lyhennysvapaata aikaa, jos tulee tiukka paikka...mutta vuokran joudut maksamaan ihan kokonaan, verohelpotuksia et saa. Kaikki on suhteellista, E-Suomessa tuollaiset lainat ovat ihan arkipäivää, jopa isommat...tottakai lainat pitää suhteuttaa tuloihin, jotta muuhunkin elämiseen jää rahaa.

Vierailija
8/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska lähes kaikki vastaukset ovat tyyliin "ei kannata, ei saa ottaa lainaa". Joku höhlä kirjoitti täällä jopa puoli vuotta sitten että oli myynyt omistusasuntonsa ja muuttanut vuokralle:). Juu siinäpä vuokraisäntä hieroo käsiään:DD.



Sen olen kokemuksesta vain oppinut että täältä ei mitään tällaista kannata kysyä. Taitaa olla jotain suomalaista mollaamismentaliteeettia että lytätään vaan kaikki joilla on jotain suunnitelmia elämälle.



No asiaan: jos todellakin haluaa asua sillä alueella pitkään, on hyvä tontti, suht hyvät työllisyysnäkymät ja muutenkin osaa pitää raha-asiansa kunnossa, niin miksei voisi rakentaa?



Meille ainakin talo ja koti on SE tärkein juttu elämässä. Ollaan tosi innoissamme tästä omasta talostamme, joka valmistui ½ vuotta sitten. Mukava suunnitella nyt puutarhaa ja maalausta yms.



Maksamme tällä hetkellä 200 € enemmän kuin vuokralla asumalla ja neliöitä on 80 enemmän... Että voi kyllä kysyä kannattaisko muuttaa takaisin vuokralle ja asua ahtaasti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin isoa lainaa ei tarvitse ottaa, kun ensin säästää, ennen lapsia jo ostaa pienen asunnon, ja sitten vaihtaa isompaa pikkuhiljaa.



Jos pistää aina kaiken menemään, ja sitten kun on jo lapsia, ja haluaa omakotitalon tuosta vaan, niin toki lainasta voi tulla kohtuuttoman suuri.



Ei vaihtoehtoina ole pääkaupunkiseudullakaan järjetön laina tai vuokra-asuminen, vaan säästäminen, pieni asunto ja siitä sitten isompaan.

Vierailija
10/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

totta kai ihannetilanne olisi, että säästetään säästetään. Elämässä vain ei aina kaikki suju noin. Itselläni esim. oli opiskeluaika (yliopistossa) varsinaista pennin venytystä, raha riitti juuri elämiseen, mutta ei siinä asuntoa varten säästelty.



Sitten valmistuin, sain hyväpalkkaisen työn ja nousevan uran ja tapasin mieheni, jolla myös hyvä työ. Eipä ole ollut mitään ongelmaa sen isonkaan lainan kanssa, vaikka summa yli 200 000, maksuaikakin on hyvin kohtuullinen. Lapset on jo tehty, ja erilaisia työnäkymiä olisi näin lama-aikanakin useita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pääkaupunkiseudulla kerrostalosta 4-5h+k maksaa helposti 300 000€. Vuokralla vastaavan kokoinen asunto yli 1000€ per kk -saati sitten että haluaisi asua rivitalossa tai omakotitalossa.



Me ollaan nyt asuttu vuokralla rivitalossa (4h+k+s, 100m2) 4vuotta, vuokra kutakuinkin tasan 1000€ /kk, ja todettiin, että maksammeko tätä vuokraa seuraavat 20 vuotta... jonka jälkeen olemme maksaneet aivan hirveän kasan näitä tonneja, mutta emme omista mitään - vai otammeko ison lainan ja ostamme oman asunnon.



Nyt otimme 280 000€ lainaa, jolla ostimme omakotitalon 6h+k+s ja iso tontti Vantaalta. Eli maksamme seuraavat 20 vuotta (no 25v) 1100-1300€ per kk ja sen jälkeen omistamme oman talon. Että siitä voi sitten tehdä päätelmiä.



Ja mitä se työtilanne mitään muuttaa -vaikka asuisit vuokralla, niin pakkohan se vuokrakin on maksaa? Vuokrat nousee koko ajan -meilläkin on koko ajan joka vuosi noussut vuokra, vaikka ei olekaan ns. kovan rahan vuokra-asunto.



Ei ollut säästöjä, ei takauksia eikä mitään. Laskimme vain 1+1 ja päätimme, että mieluummin sijoitamme vuokrarahan lainaan kuin maksamme loppuelämämme vuokraa. Eipä ole sitten eläkkeellä maksettavana 1000€ niillä kitusilla 1500€ eläkkeillä vaan oma talo (jonka voi vaikka eläkkeellä myydä ja matkustella, jos terveyttä riittää).

Vierailija
12/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teepä säästämistä ehdottanut äkkiä laskelma, että kauanko kestää säästää vaikkapa nyt 25 000€ jos lasketaan että saa joka kuukausi 200€ säästöön. Tuo 25 000€ olisi 10% järkevän kokoisen asunnon hinnasta pääkaupunkiseudulla. Eli vielä jäisi lainaa otettavaksi 225 000€ (asunnon oletushinta siis 250 000€)



Ja minkäkokoiseen asuntoon sinä muuttaisit kahden lapsen ja kahden koiran kanssa -kaksioon? No, vaikka sellaiseen muuttaisitkin niin nekin maksaa sen 200 000€ pääkaupunkiseudulla, että tervetuloa todellisuuteen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos teillä on hyvät tulot. Ei se vuokralla asuinenkaan ole järkevää, koska se lihottaa vaan vuokranantajan kukkaroa. Eli jos teillä toimeentulo on ok ja tuon suuruinen laina hoituu tuloillanne, eikun talo-ostoksille vaan.

Vierailija
14/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkä se joissain pienemmissä yksiö/kaksio vielä menee (tosin pk-seudulla niidenkin vuokrat pilvissä, eivätkä ole perheasuntoja), mutta ihan oikeasti pitäisikö minun muuttaa vuokralle ja maksaa 1000-1500€ kuukaudessa aivan "kankkulan kaivoon", vaan siitä ilosta tai ilottomuudesta etten voi ottaa lainaa (jos sitä saan ja pystyn siitä suoriutumaan)?? Riippuen elämäntilanteesta kaikilla ei ole mahdollisuutta säästämiseen, rikkaita vanhempia, jotka hankkivat ensiasunnon opiskelijalle tms. Sitäpaitsi juuri asunnon myyneenä ja uuden ostaneena myöskin välityspalkkiot ja varainsiirtoverot parin vuoden välein maksettuina eivät ole halpoja eli kannattaa laskea millaisen ensiasunnon ostaa, pienen vai suuren. Okt:ssa varainsiirtovero on 4%, jota ensiasunnon ostajan ei tarvitse maksaa, se on aika suuri summa rahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nykyisen asunnon ostohinta oli yli 300 000 euroa reilusti.

Mutta pointtini olikin, että sitä säästämistä ei aloiteta silloin, kun on ne kaksi lasta, vaan heti kun yksiin mennään. Me säästimme kaksi ja puoli vuotta ennen ensiasunnon ostoa. 30*500 on jo 15 000 euroa. Ja se on ihan kohtuullinen säästösumma verrattuna noihin parin tuhannen euron lyhennyksiin, mistä täällä puhutaan.

Ja pääkaupunkiseudulla saa sadalla tuhannella kaksion, jos vaan on sen verran nöyryyttä, ettei ihan hienoinpaan paikkaan sitä ensimmäistä asuntoaan halua. Katsoin juuri netistä, Roihuvuori on ihan kiva paikka ensiasunnolle.

Ja sitten kun lapsia alkaa tulla, vaihdetaan isompaan. Meilläkin tämä kallein on kolmas omistusasunto, ja olemme jo tukevasti keski-ikäsiä. Mutta minulle kelpaakin ne paidat, joista printti on jo vähän haalistunut.

Mutta ehdottomasti olen sitä mieltä, että perheen, joka saa maksimissaan kuussa vuokran jälkeen 200 euroa säästöön, ei pidä ottaa 200 000 euron tai yli asuntolainaa. Pitää olla enemmän joustovaraa.

Teepä säästämistä ehdottanut äkkiä laskelma, että kauanko kestää säästää vaikkapa nyt 25 000€ jos lasketaan että saa joka kuukausi 200€ säästöön. Tuo 25 000€ olisi 10% järkevän kokoisen asunnon hinnasta pääkaupunkiseudulla. Eli vielä jäisi lainaa otettavaksi 225 000€ (asunnon oletushinta siis 250 000€)

Ja minkäkokoiseen asuntoon sinä muuttaisit kahden lapsen ja kahden koiran kanssa -kaksioon? No, vaikka sellaiseen muuttaisitkin niin nekin maksaa sen 200 000€ pääkaupunkiseudulla, että tervetuloa todellisuuteen!

Vierailija
16/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli siis nuori lapsiperhe "joutuu tyytymään" esim. rivitaloon tai kerrostaloon. Jossa on huoneita esim. vain 1 / nenä.



On aikamoiset vaatimukset! Olen pääkaupunkiseutulainen kolmannessa polvessa, ja kyllä täällä tavalliset duunarit on ihan kerrostaloissa asunut ja rivitaloissa jopa viihtynyt aina! Ja onni on oma koti tai mahdollisuus sellaista hiljalleen maksella.



Ei täältä nyt joka talliainen insinööri/sairaanhoitaja pariskunta voi isoja omakotitaloja ostella, näin se vain on. Jos ei kaupunkimainen asuminen tyydytä niin sitten kehyskuntiin mars.

Vierailija
17/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla summalla ei saa omakotitaloa edes, vaan joutunee tyytymään rivariin tai kerrostaloon. .

Vierailija
18/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siihen, mitä lapsen tulevat kuluttamaan murrosikäisen harrastuksiin ym "tarpeelliseen". Varaudu siis vaan siihen, että lapset tulevat kuluttamaan yhä enemmän.

Tuohon lainanottoon ei voi sanoa jutua eikä jaata, kun ei tiedä teidän perheen tuloja, eikä työpaikkojen pysyvyyttä. Kannattaa mennä pankkiin neuvottelemaan asiasta.

Rakentamisprojektin aloittamisessa kannataa oikeasit miettiä, että miksi sitä haluaa. Monesti ostaminen tulee lopulta paljon edullisemmaksi, siksi, että nälkä kasvaa syödessä, kun "kerran sitä vaan rakennetaan". Esimerkkejä tuttavapiiristä lukemattomia. Tosin, jos siihen on varaa, niin mikä ettei :)

Vierailija
19/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla summalla ei saa omakotitaloa edes, vaan joutunee tyytymään rivariin tai kerrostaloon. .

Mikä juttu tämä on, että pitäisi olla omakotitalo ja hirveän suuri piha, jotta voisi olla onnellinen asunnostaan?

Asumme pääkaupunkiseudun liepeillä, alueella missä omakotitontit maksavat noin 80 000 euroa. Siis ihan pienet tontit, joita kaupunki myy. Ei meillä näin ensimmäistä lastamme odotellessa olisi mitenkään varaa ostaa tonttia ja talopakettia kaikkinensa, hintaa sille tulisi varmasti noin 500 000 euroa. Emme ole sitä edes halunneet.

Ostimme rivitaloasunnon juuri valmistuneesta taloyhtiöstä. Hintaa oli omakotitaloon verrattuna alle puolet, mutta otimme siis kuitenkin noin 200 000 lainaa, eikä se tunnu vielä hirvittävältä määrältä, mutta enempää lainaa emme olisi olleet valmiita ottamaan, koska haluamme elää venyttämättä penniä liikaa. Tilaa asunnossamme on riittävästi ja pihaakin sen verran kuin haluan. Naapurit ja seutu muutenkin rauhallista ja mukavaa. En voi valittaa päätöksestämme, olen tyytyväinen.

Jos joskus tulee fiilis, että haluamme omakotitalon ja ison pihan, mietimme asiaa sitten. Lainaakin on silloin jo vähemmän jäljellä.

Vierailija
20/20 |
23.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

300 000 kerrostalo 5h? heh heh