Jos armeijaan menevä
Asuu vanhemman luona ja maksaa vuokraa, niin maksaako valtio sen sotilasavistuksena?
Kommentit (7)
Tuo eka kysymys on ihan tosi, koska itselläni ei ole varaa kustantaa 18 vuotiasta joka asuu kotona. Siksi hän maksaa vuokraa. Ehkä sit potkaisen hänet pellolle ja muutan yksiöön.
Vierailija kirjoitti:
Tuo eka kysymys on ihan tosi, koska itselläni ei ole varaa kustantaa 18 vuotiasta joka asuu kotona. Siksi hän maksaa vuokraa. Ehkä sit potkaisen hänet pellolle ja muutan yksiöön.
Onko teillä virallinen vuokrasopimus? ilmoitatko tulot verottajalle?
Vuokran maksuun saa tukea armeijan ajaksi tietyillä ehdoilla ja yksi niistä on se, että alokas on tehnyt kirjallisen/virallisen vuokrasopimuksen väh.3kk ennen armeijan alkamista.
Tuokin on asia joka hänen täysi-ikäisenä, ehkä sinunkin, olisi ollut syytä selvittää ajoissa.
Nyt se on myöhäistä, ei yht.kunta maksa kotona asuvan asumiskuluja, ainakaan ellei asiasta tosiaan ole ns virallisia vuokralla asumisen asiakirjoja.
T. Toinen alokkaan äiti (pojan ei tarvitse meille kotona asumisestaan maksaa).
Kuten aiempi sanoi, täytyy olla voimassaoleva vuokrasoppari, joka on kirjoitettu 3kk ennen avustuksen aloittamista. Kelan sivuilla sotilasavustuksen vaatimuksena on, ettei asu vanhempien kanssa, eli vanhemmilla asuessa sitä ei saa.
” itselläni ei ole varaa kustantaa 18 vuotiast”
mitäs kuluja siitä sulle tulee, kun sehän on siellä armeijassa?
Onko armeijaan menevällä joku maksimi vuokra, johon saa avustusta?