Jyväskylästä
Mikä paikka se Kankitie on? Ku oon aika usein kuullu kun siitä puhutaan vähän siihen sävyyn ettei oo mikään hyvä paikka? Ja sit tuolla slummikeskustelussa joku oli sanonu sen Jyväskylän huonoimmaks paikaks.
Kommentit (5)
mutta yleisesti Kankitiellä tarkoitetaan Jyväskylän Katulähetyksen toimipaikkaa Kankitiellä. Siellä siis asustavat ne kaikkein huonoimmassa hapessa olevat päihteiden käyttäjät. Heillä on erilaisia yksiköitä ja siellä pahimmassa saa ilmeisesti katon päälleen oli kunto mikä tahansa. Päihtyneet siivotaan kaduilta usein myös Kankitielle, ei poliisin putkaan.
Heillä on myös muita yksiköitä ympäri kaupunkia ja tekevät arvokasta päihdetyötä. Jos luopuu päihteistä, saa vähän tasokkaamman asunnon ja saattaa päästä ihan omille jaloilleen.
Jyväskylä on vireä yliopistokaupunki, jossa on paljon korkeasti koulutettuja ihmisiä.
No koko Jväskylä nyt on vähän....
Vai kertooko se jotain että Matti Nykänen on Jyväskyläläisittäin intellektuelli...
onhan se mäkihyppytorni nyt ihan kauhean korkea...
Kannattais ottaa ne aamulääkkeet ihan suosiolla.
Vai kertooko se jotain että Matti Nykänen on Jyväskyläläisittäin intellektuelli...