Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten rohkaista lasta oikein ?

Sandra
26.12.2020 |

Ja totuudenmukaisesti? Uskon, että ihmisten kohtelu opitaan lapsuudenkodista ja herkästi jatketaan omien lasten kohdalla totuttua tapaa.
Onko oikein esim. sanoa tyttöä kauniiksi, jos on ihan tavallinen ylipainoinen pullukka? Eikö olisi viisaampaa kehua ominaisuuksia ja taitoja, jos niitä on ja sekin totuudenmukaisesti. Lapsi voi kasvaa terveeseen itsetuntoon, vaikkei sitä valheellisesti kehuttaisikaan. Tämä somemaailma kasvattaa jo lapsia kieroon korostamalla ulkonäön merkitystä liikaa ja siinä kyllä tuiki tavallinen lapsi voi kasvaa huonommuuden tunteisiin.
Lapsi, joka on arvokas ja rakas vanhemmilleen oppii hyväksymään itsensä, jos saa näitä tunteita osakseen ilman valheellista kehumista.
Kuinka olette tehneet ja onnistuneet?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein ja totta puhuen.

Vierailija
2/3 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin just otsikon, että joku äiti on laittanut 5 lastaan lapsimallikursseille. Valitettaasti en päässyt lukemaan koko juttua.

Olisi ollut kiva tietää, miksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon usein ollu ylipainoinen pullukka, mutta silti kuullu aina olevani kaunis. Ei sun ihanteet laihuudesta oo kaikkien ainoa oikea näkemys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kahdeksan