Voiko jääkaapissa epämääräisen ajan ollutta ruokaa syödä jos se ei maistu pahalle eikä ole homeessa?
Esim. kerran kypsennettyä perusruokaa?
Noin yleisesti minusta tuntuu, että ruuat käsketään heittämään turhan aikaisin pois, kyllä ne mielestäni kauemmin säilyy ihan ookoona kuin kaksi-kolme päivää.
Kommentit (8)
Nää on näitä. Viikosta toiseen, kuukaudesta toiseen, vuodesta toiseen.
Totta kai voi. Ei ruoat pilaannu minkään kalenterin mukaan. Aistit on just tätä varten. Kannattaa opetella käyttämään.
No riippuu ihan siitä, mitä ruokaa tarkoitetaan ja mikä on suunnilleen epämääräinen aika.
Tottakai voi. Kannattaa tietysti ensin katsoa, sitten haistaa ja lopuksi maistaa pikkunokare ennen nautintopäätöksen tekoa.
Pokamiestaloudessa tulisi palvon hävikkiä, jos tuijottaisin vain pakkausten päivämääriin. Parhaimmillaan olen syönyt kahdeksan (8) vuotta vanhan mozarellapastan pois kriisivarakaapistani. Oli muuten hyvää! Enkä ole sairastunut ruokamyrkytyksiin.
Up