Mieheni ei ole tiskannut kertaakaan yhdessäolo aikanamme
Kommentit (25)
Miksi teillä ei ollut astianpesukonetta? Oottekste jotai mormooneja?
Muistathan tiskaamisen välillä tehdä myös hellalla ruokaa?
Kauanko ootte seukanneet? Ei oo meilläkään, ja 7 vuosi menossa. Meillä on kyllä tiskikone, mutta välillä olisi jotain kakkuvuokia ym. tiskattavana.
Vierailija kirjoitti:
Miksi teillä ei ollut astianpesukonetta? Oottekste jotai mormooneja?
Ei ole siksi, koska tuohon vanhaan, risaan keittiöömme ei sitä saa laitettua. ap
Vierailija kirjoitti:
Muistathan tiskaamisen välillä tehdä myös hellalla ruokaa?
Tietysti laitan ruuankin. ap
Vierailija kirjoitti:
Kauanko ootte seukanneet? Ei oo meilläkään, ja 7 vuosi menossa. Meillä on kyllä tiskikone, mutta välillä olisi jotain kakkuvuokia ym. tiskattavana.
Ollaan oltu yhdessä 15 vuotta josta 14 vuotta naimisissa. ap
Kai hän sitten vastaavasti tekee jotain ns miesten töitä? Itse en ole koskaan esim vaihtanut renkaita, remontoinnut...
Hassua, minä miehenä tiskaan ja laitan valtaosan aterioista. Säilyy järjestys ja puhtaus, ja ruoka valmistuu ajallaan. Keittiön kuuluu olla miehen valtakunta, kaikki huippukokitkin ovat järjestään miehiä.
No sä vaikutat tyytyväiseltä joten...?
Me olemme olleet yhdessä 15 vuotta ja mies on tiskannut varmaan jotain alle parikymmentä kertaa. Ja ei, meillä ei ole tiskikonetta, mutta ei siksi, että olisimme jotain "mormooneja", vaan koska minulla on kaksi tervettä kättä ja pystyn tiskaamaan itsekin.
Mutta sen vastapainoksi, että minä tiskaan, mies tekee ruuan melkein joka päivä. Eikä puhettakaan, ettei tekisi, saisi nopeasti kuulla kunniansa, jos yrittäisi väittää että "eikös sellainen ole naisten työtä". Hellan ääreen vaan kiltisti, en minä ilmaiseksi tiskaa.
Vierailija kirjoitti:
Kai hän sitten vastaavasti tekee jotain ns miesten töitä? Itse en ole koskaan esim vaihtanut renkaita, remontoinnut...
Ei hän osaa remontoida. Renkaat käy autoihin vaihdattamassa. ap
Minä olen mies enkä tiskaa, vaimoni ei anna. Tiskata. Eipä meillä paljon tiskiä edes tule, kahdelta aikaihmiseltä, jotka harvoin edes syövät kotona.
Hyväksy tilanteesi tai ota ero. Älä jaksa täällä kitistä.
30 vuotta yhdessä ja mies on tiskannut korkeintaan viisi kertaa. Nyt ehkä viime vuonna kerran ja kerran vuonna... 2006. Noi nyt muistan. Imuroinut on... kerran, pari vuotta sitten jouluna. En ole itse vaihtanut renkaita tai kiivennyt talon katolle tms. Enkä ole puita kaatanut, halkonut olen koneella. Kaksi kertaa on laittanut ruokaa. Ohje makaronipussin kyljessä. Eipä sen väliä.
Ei meilläkään, ei myöskään siivoa.
On periaatteen mies, hän maksaa kaikki laskut, pitää molempien autot kunnossa, katsastaa ne.
15 vuotta yhdessä ja tämä toimii😍
Hän ei tiskaa, koska sinä et osaa yhdyssanoja.
Muuttaisin muualle jos ei saa tiskikonetta. Kyllä se on ihan ehdoton ja säästää paljon aikaa muuhun. Säästyy vettä ja astiat hygieenisiä eikä piintyneitä.Kuuma vesi tappaa pöpöt kun käsin ei niin kuumalla pysty edes tiskaamaan. En suostuisi käsin tiskatuista astioista syömään. Ruuanlaitto pytytkin puhdistuu ilman työlästä hankaamista. Kolmas tiskikone jo menossa, se on niin kovalla käytöllä kun kotona paljon itse tehdään ruuat.
Upon kone on jo kestänyt kymmenen vuotta ja kaksi edellistä hajosi jo viidessä vuodessa.
Ok