Mua on alkanut harmittaa, että annoin lapsilleni aikoinaan nimet jota olis silloin muotia/nousussa!
Olisi pitänyt antaa jotain joko neutraalin ajatonta tai sitten tarpeeksi erikoista/harvinaista. Lapseni ovat Niko ja Nea ja silloin 90-00 vaihteessa nuo nimet tuntuivat ihanilta, raikkailta, erilaisilta ja tosi kivoilta. Nyt tuntuu lähinnä tosi kuluneelta ja lähiömäiseltä =( Nyyh.
Muita?
Kommentit (18)
ja syntynyt vielä vuonna 2003 (vuoden suosituin nimi).
Meillä ei silloin ollut nettiä enkä seuraillut mitään nimienantojuttuja vaan annoin nimen joka omasta mielestä oli nätein.
Myönnän,et hiukan harmitti kun se oli suosituin mutta ajattelin sitten niin,että todella monien äitien&isien on täytynyt tykätä nimestä eniten sitten ;D
Enää nimi ei kyllä harmita koska eihän tuo poika muun niminen voisi olla :)
Harmillista, että siitä sitten tuli näin suosittu Nimi. On syntynyt myös 2003 ja silloinhan tosiaan annettiin eniten tuota nimeä. En kuitenkaan nimeä vaihtaisi, vaikka päiväkoti ryhmästä löytyy kolme muutakin Nikoa. Se joskus harmittaa, kun sattuikin niin monta saman nimistä samaan pieneen päiväkotiin.
Toisenkin lapsen nimi on jatkuvasti siellä 10 eniten annetun joukossa.
Hassua kun me taas ei olla (lukuunottamatta tätä palstaa) törmätty yhteenkään toiseen Nikoon,paitsi yhteen aikuiseen (ja tv:ssä... mut siis oikeassa elämässä meinaan!!).
Meilläkin on toisenkin lapsen nimi suosittu,löytyy yleensä jopa top5-listalta mutta enpä sitäkään vaihtaisi :)
nimiä. Paljon parempia minun mielestä kuin vaikka Hilma ja Toivo tms.
Suosituista nimistä väännetään aina jotain niinkuin toi Nico-Petteri :-) Musta mieskin on "yön Timo" :-)
Meidänkin lapsilla on suositut nimet. Tosin vähän jo poistuneet muodista niin tarhakavereista ei niitä nimiä löydy. Työelämässä tulee kaimat vastaan. Erikoisia nimiä en lapsille halunnut koska niitä joutuu aina selittelemään. Enkä mummonimiä.
Annoimme kauniin, harvinaisen nimen, joka lähtikin muutaman vuoden päästä yhtäkkiä nousukiitoon ja on nyt 10 suosituimman listalla.
Kieltämättä tuli vähän sellainen fiilis että kiitti vaan, piti sitten mennä matkimaan meitä.
suosittu jo jostain 90-luvulta saakka, ellei sit 80-l, eli miten ette tajunneet sen olevan suosittu
ja ei kaduta edelleenkään.
Hyvä puoli on siinä ettei ole luokkakavereina samannimisiä.
Meillä Niko on jo lähes nelikymppinen mies :)
munkaan mielestä. (Sen sijaan Nico olis kiistatta aivan karsea lähiönimi!) Periaatteessa nättejä nimiä, mutta kieltämättä nimille antaa vähän tunkkaisen sävyn se, että niitä on viime vuosina annettu niin hirveesti. Tällä hetkellä tuntuu, että noin joka toinen tyttövauva kastetaan joko A(a)da Oliviaksi tai Oona Auroraksi... Sama juttu noidenkin persoonattomaksi käyneiden trendinimien kohdalla - yleisyys tappaa nimen raikkauden ja kauneuden.
aika kuluneet nimet. Eivät aiheuta mitään reaktiota ja ovat yhtä tusinanimiä, kuin joku Aleksi, Minna, Sanna, Sari jne.
Nea on kyllä mun inhokkilistalla muutenkin ykkösenä, siis karsein nimi jonka tiedän.
Nyt jos lapsen nimeksi antaisi vaikka "Sari Minna" niin olisi varmasti päiväkotiryhmänsä ainut sellainen näiden Aada Amandojen keskellä.
Luuletteko että joku oikeesti laittais nettiin ja vielä vauvan palstalla ilmoittaisi omien lasten nimet?
Tietääkö kukaan onko Antti nykyään suosittu nimi? Mun ikäryhmässä oli aikoinaan paljon Antteja.
Tietääkö kukaan onko Antti nykyään suosittu nimi? Mun ikäryhmässä oli aikoinaan paljon Antteja.
Ainakaan kasteilmoituksissa ei ole paljon Antteja näkynyt.
Nyt jos haluaisi lapselleen persoonallisen nimen, kannattaisi antaa vaikka Pirkko, Raija, Reino, Pertti, Jani, Mika, Sari tai Mari.
Tiedän erään pienen tytön Pirkko nimeltään, ihana tyttö ja nimi sopii hänelle. Paljon omaperäisempi nimikin kuin jokin Josefiina yms.
Miltähän näyttäisi pieni tyttö nimeltä Arja? Kiva nimi tuokin.
Miedän aikaan tytöt oli Sirpoja, Päiviä, Helenaa, Kaisaa, Marja-Liisaa, Hannaa, Soilea, Heidiä, Marjoa. Kauniita nimiä kaikki.
Myös Mika ja Jani on mukavia miesten nimiä, ihmettelen kovasti kun Jani nimi ei ole tuon isommassa suosiossa. Myös Jarkko ja Janne on kivoja
paljon mielleyhtymiä tuon nimisiin aikuisiin tuttuihin.
Tiedän erään pienen tytön Pirkko nimeltään, ihana tyttö ja nimi sopii hänelle. Paljon omaperäisempi nimikin kuin jokin Josefiina yms.
Miltähän näyttäisi pieni tyttö nimeltä Arja? Kiva nimi tuokin.
Miedän aikaan tytöt oli Sirpoja, Päiviä, Helenaa, Kaisaa, Marja-Liisaa, Hannaa, Soilea, Heidiä, Marjoa. Kauniita nimiä kaikki.
Myös Mika ja Jani on mukavia miesten nimiä, ihmettelen kovasti kun Jani nimi ei ole tuon isommassa suosiossa. Myös Jarkko ja Janne on kivoja
nämä niko ja nea nimet ovat kivat. mietin itse lapselleni aikoinaan nea nimieä vuonna 05 mutta toinen nimi jonka olin päättänyt niin sopi sitten paremmin 2.vaihtoehtoon.
ja poikani olisi niko tai nico mutta suvusta löytyi jo sellainen :( kivat nimet ovat lapsillasi.