29k, sijoitanko vai ostanko yksiön vuokrattavaksi?
Hei olen nainen. Kykeneväinen aikuinen nainen. Moi.
Ostanko 29.000€lla mielummin yksiön jota voisin vuokrata toimeentulotukilaiselle vai sijoitanko johonkin turvalliseen? Kummalla paremmat tulot :)?
Kommentit (8)
Eihän 29 000 eurolla saa yhtään mitään, jos et sitten asu jssain perähikiällä? Ja perähikiällä ei liene vuokralaisia jonoksi asti. Omia on rahasi kuitenkin...
Aika pieni summa ostaa sijoitusasunto. Vai mistä ajattelit? Pelkkä sijoitusasunto ei ole muuten kummoinen sijoitus, kun myynti vaiheessa menee hullut verot voitosta. Ellei siis itse ole siellä asunut. Moni unohtaa tuon.
Osta kaksi sijoitusasuntoa, 15k omaa rahaa ja loput lainarahaa. Tähtää 50k arvoisiin asuntoihin ja koita neuvotella hintaa hiukan alemmas. Vuokrilla makselet lainaa takaisin.
Velkavipu on asuntosijoittajan tärkein työväline, jos et halua ottaa velkaa kannattanee sijoittaa pörssiin.
Onnea!
Ei sijoitusasunto kannata. Vuokralaiset ei maksa ajallaan (jos ylipäätään maksavat), sotkevat, saavat varoituksia ja muuten vaan perseilevät.
Kyllä 29 000 euron omarahalla saa lainan esim. 130 000 euron yksiöön.
Vuokralla lyhentää sitten loppuvelkaa. Ei nopeaa rikastumista, mutta hissukseen kuollettaa jostain pääkaupunkiseudulta radan varresta yksiön pois, niin eläkkeelle on lisäturva.
Sitten kun yksiöstä on maksettu riittävästi, toimii se vakuutena seuraavalle yksiölle. Velka siitä lyhenee taas vuokratuottojen kautta.
Tarkkana saa olla ja mieluiten vaan uusia asuntoja, niin ei ole pitkään aikaan remonttihuolia. Vuokralaisten seula pitää olla myös kunnollinen. Keräät samalla puskurirahastoa yllättäviin vuokrakustannuksiin, vuokran maksamatta jättämisiin tai siihen, ettei maksavat vuokralaiset vaihdu ketjussa.
Riskin nää sisältää aina, mutta tällä lailla sulla voi olla parin, kolmen tai vaikka viiden kämpän puskuri eläkepäiville.
Osta viinaa ja tupakkaa koko rahalla
29 000, 29k!