Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko laillista palkata jotakuta vain irtisanoakseen tämän?

Vierailija
15.11.2020 |

Jos työpaikalla olisi tarkoitus vähentää porukkaa, niin onko laillista palkata lisää porukkaa, jonka voi sitten irtisanoa, jos tällaista esimieheltä vaadittaisiin? Eli pelkästään irtisanomismielessä palkata. Onko laissa jotain kohtaa tähän?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se varmaan laitonta ,mutta palkkahan se tuostakin pitäisi irtisanomis ajalta maksaa joten en näe syytä.miksi kukaan noin toimisi?

Vierailija
2/4 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai että nyt on vaikka 10 töissä ja pitää vähentää niin palkataan 3 lisää ja irtisanotaan ne. Jäljelle jää 10. Missä vähennys?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole laillista, mutta varmaan monessa paikassa puskuriväkeä palkataan. Ylimääräisten lisäksi konsultteja tai rekryfirmojen kautta. Heistä voi olla helpompi päästä eroon myöhemmin.

Kirjanpidossa myöhemmin vähennettävät työntekijät voivat luoda kuvaa tehdyistä säästötoimista tai uudistuksista.

Kesken työsuhdetta irtisanomisperusteiden pitäisi täyttyä, jotta voi irtisanoa.

Vierailija
4/4 |
15.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On, kunhan sitä ei ole tehty yt-neuvotteluaikana, silloin kun on rekrykielto.

Yhtä lailla on laillista irtisanoa muut kuin perhevapailla poissaolevat, vaikka siinä ei säästä senttiäkään.

Yleensä irtisanottavia halutaan erilaisilla järjestelyillä vähentää, koska se ei näytä hyvältä, että irtisanotaan koko ilmoituksen mukainen määrä, mutta kaikenlaista on tullut vastaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kahdeksan