Sikiön nivelet naksuu mahassa!
Miten voi olla että vauvan potkiessa kuuluu niinkuin sen nilkat tai ranteet tms. napsuisivat. Viikko 38 menossa, voiko johtua jostakin muusta, kalvotko siellä paukkuu :D
Kommentit (4)
Eivät olleet kalvot, napsumista kesti jostain rv 25 alkaen loppuun (rv 41) saakka. Hurjan koviakin naksahduksia kuului välillä. Eikä ollut hikka, se on ihan erilaista. Synnyttyään lapsella oli vielä muutaman kuukauden ajan vähän löysät nivelet, napsuivat vaippaa vaihtaessa. Kai ne äidin hormonit löystyttävät ja joillain se sitten kuuluu :)
äippäpolillakin siitä loppuvaiheessa juttelin lääkärille, eikä ollut koskaan pitkän uransa aikana kuullut vastaavasta, kunnes sitten kesken ultrauksen naksahti taas... ;) Totesi sitten vaan, että nyt minäkin taisin sen kuulla. Naksahteli jatkui vielä vauvalla muutaman kuukauden syntymän jälkeen.
mulla kanssa naksutti,mulla on nyt viides raskaus tää ei oo vielä alkanu naksuttaa mutta kaksi aikaisempaa naksutti kovasti :) mietin välillä että napsauttaako sikiö suulla niin kovaa:)
vauvat teki sitä myös!!! mä kutsuin sitä "delfiininaksutukseksi" tunnistatko?