Mitkä mahikset on päästä lukemaan sairaanhoitajaksi,jos testit
meni näin:
Eka psykan tehtävä meni aika hyvin, mutta ehdin ainoastaan puoli väliin tehtävää, kun aika loppui.
Tokassa psykan tehtävässä pääsin melkein loppuun ennen kuin aika loppui, ainoastaan 4 kohtaa jäi tekemättä.
Kirjallisesta kokeesta yksi vastaus oli täysin väärä ja matikan tehtävistä kaksi oli päin pyllyä ja luultavasti yksi murtoluku juttu (noita murtolukuja oli 3 eri tehtävää ja tuo jakaminen meni persiilleen).
Kommentit (3)
haastatteluja?Luulisin että ne vaikuttais enemmänkin.Itsellä yli 20 v. sit ei menny kirjallinen puoli ihan nappiin,mut oisko haastattelu sit menny paremmin??Sisään pääsin silloin sille erikoistumislinjalle,johon olin hakenutkin.Nyt olen jo eri alallakin..
tehtävä oli:
-Paperissa oli nimiä tyyliin Anna Virtanen, Janne Mäkinen jne. Ja paperin yläreunassa oli "kortistolaput" tyyliin A-Ak, B, C, Ra-Rk jne. Ja nuo henkilöt piti sitten sijoittaa "oikeisiin" lokeroihin eli siis laittaa oikea numero nimen perään (sori vaikeasti selitetty). Ja noita nimiä oli muistaakseni 100 tai jotain sinne päin.
-Toinen tehtävä (nämä oli siis kumpikin psykan juttuja) oli sitten moni osainen, siellä oli sanallisia juttuja ja annettujen ohjeiden mukaan piti piirtää ympyröitä sinne ja tänne, jos se ja se luku isompi kuin se ja se ym. Tässä oli aikaa 20 minuuttia. Ja tämä oli kolmi sivuinen (tai kolme aukeamaa).
Juu, mitään haastatteluja ei ollut, oltaisiin varmaan vieläkin siellä (kaikki n. 160 hakijaa, jotka pääsivät soveltuvuuskokeisiin oli paikalla). Mutta meidän piti tuoda sellainen "essee", jossa oli pitkät tarinat meistä, saatiin aikaisemmin kysymykset, mihin piti vastata.
Noihin laskuihin ja kirjallisiin tehtäviin oli 1,5 tuntia aikaa.
siinähän on ihan hyvin aikaa...?
sori, siis ei oo tarkotus loukata, mietin vaan et onko ne muuttunu siitä ku ite pari vuotta sitten hain? en muista et ois ajan kanssa ollu ongelmia..
jos aikaa on tarkotuksella lyhennetty, monellakin on saattanu jäädä kesken, älä vielä menetä toivoasi!!