Lue keskustelun säännöt.
Tapaus Orrainen: Tämä HS:n uusi häpeäpaalukulttuuri sopii minulle erinomaisesti. Toivon laajaa käyttöä.
31.10.2020 |
HS julkaisee rikoksesta tuomitun nimen, koska tämä jatkaa edelleen ammatissaan. Tuo on minusta oikein hyvä asia ja juuri sopivan napakka lisärangaistus ikäänkuin sekä viesti yhteiskunnalta, ettei näin pidä toimia. Toivoisinkin tätä käytäntöä laajennettavan.
Itseäni ensisijaisesti kiinnostaa julkinen lista asianajajista, isännännöitsijöistä, rakennus- ja autokorjaamoalan yrittäjistä ja toimijoista, jotka on tuomittu rikoksista. Ihan yleisen turvallisuuden nimissä toki olisi hyvä tietää myös toistuviin väkivalta- ja seksuaalirikoksiin syyllistyneiden nimet, kuvat ja osoitteet.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Käsittääkseni juristi lentää liitosta pihalle tai menettää oikeudet jos tuomitaan rikoksesta. Lampela esim? Ja onhan valokorjaavat autokorjaamot toki kurjia, mutta harvemmin niiden takia kai sentään terapiaan joudutaan.