Työkaverin kovat otteet päiväkodissa
Valittaa ja mäkättää lapsille minusta todella paljon, aivan pienet kyseessä. Sitten kun hermostuu niin ottaa vauhdilla kiinni ja paiskaa esim maahan istumaan kovaa. On lto.
Hänellä on niin kova ääni, että mäkätys kuuluu muihinkin huoneisiin.
Hermostuu lapsiin lähes koko ajan. Näyttää, että ainakin 2 lasta suorastaan pelkää häntä.
En ole vakkari, joudun liemeen jos tästä lähden avautumaan.voiko anonyymisti ilmoittaa pomolle.
Kommentit (25)
Tietävätkö vanhemmat? Eivät varmaan, jos lapset ovat niin pieniä että eivät osaa puhua.
Tee ilmoitus, niin voit olla ainakin sovinnossa omantuntosi kanssa. Ehkä olet ensimmäinen ilmoittaja.
Miten vakituiset tuohon suhtautuvat?
Ei vaan teet sen ilmoituksen ihan avoimesti pomolle. Töitä riittää kyllä
Kyllä tuosta kannattaa kertoa ja ihan avoimesti pomolle. Lapsethan tuosta kärsivät. Pienet eivät osaa kertoa itse. Aivan varmasti tuo vaikuttaa myös teidän aikuisten työilmapiiriin, kun joudutte olla varuillanne jatkuvasti. Minkälainen johtaja teillä on päiväkodissa ja uskaltaako hän puuttua asioihin?
Tuo on voinut jatkua jo vuosia, mutta ainahan näitä tapauksia perustellaan/vähätellään sillä, että "hän nyt vain on sellainen". Kukaan ei uskalla puuttua, koska pelkää joutuvansa silmätikuksi. Vakituiset vaikenevat ja määräaikaiset lähtevät muualle. Tiedätkö, onko siellä ollut suuri vaihtuvuus työntekijöissä? Jos tuo käytös on vasta alkanut, kyseessä voi olla vaikea työuupumus tms., joka oireilee hermostumisena ja raivoamisena. Tilanteeseen puuttuminen auttaisi häntä itseäänkin.
Ota asia esille esimiehen kanssa niin että olet huolissasi työkaverin jaksamisesta. Voit myös sanoa työkaverille että olet huomannut hänen olevan joskus väsynyt, voisitko auttaa häntä jaksamisessa.
Meidän päiväkodissa oli yksi älyttömän äkäinen ukko, joka vaan ärjyi kaikille lapsille koko ajan. Muistan, että me lapset oikeasti pelkäsimme häntä.
N32
Työntekijä on selvästi uupunut tai masentunut, mikä sitten ilmenee juuri tuollaisena käytöksenä. Tunnistan nimittäin itseni, vaikka en lasten kanssa ollutkaan töissä, vaan kehitysvammapuolella. En minä siellä ketään retuuttanut, mutta oma väsymys ja ahdistus sai minut hermostuneeksi ja tuntui että joka ikinen asia meni aina vaikeimman kautta. Koko ajan joku oli jotakin vailla, koko ajan jotakin piti olla auttamassa, koko ajan oli jotakin. Ja taustalla kuului kauhea mölinä.. Lopulta tuntui, että inhoan niitä hoidettavia, inhoan työkavereita ja vihaan koko alaa. Jäin sitten pois ja kas kummaa, oireet helpottivat heti.
Siinä on työ, joka ei kaikille sovi. Oisin varmaan ihan samanlainen, kun hermo menisi. Kannattaa ottaa tilanne puheeksi. Ei tuo ole kivaa kenellekään, ei lapsille eikä kollegalle itselleenkään.
Vierailija kirjoitti:
Siinä on työ, joka ei kaikille sovi. Oisin varmaan ihan samanlainen, kun hermo menisi. Kannattaa ottaa tilanne puheeksi. Ei tuo ole kivaa kenellekään, ei lapsille eikä kollegalle itselleenkään.
Juuri näin. Harmi vaan että koska alalla on niin kova työvoimapula, ei alanvaihtoon kannusteta yhteiskunnan tasolta ollenkaan, vaikka työntekijä oireilee ja vaikuttaa negatiivisesti koko touhuun. Helpompi olisi jos näille uupuneille mahdollistettaisiin toiselle alalle siirtyminen helpommin.
Uskaltaisitko puhua ensin tälle työkaverille itselleen? Tiedän, ei ole helppoa! Mutta siinä olisi se hyvä puoli, että et ainakaan tekisi ilmoitusta selän takana. Sillä kyllähän tuo pitää ilmoittaa eteenpäin ihan välittömästi. Pienet tuodaan päiväkotiin turvalliseen ja välittävään hoitoon ja tuo on nyt kyllä kaukana siitä.
Kuka siellä on esimies/nainen, eikö hän itse näe tilannetta? Vai onko koronaa piilossa "etätöissä"?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Siinä on työ, joka ei kaikille sovi. Oisin varmaan ihan samanlainen, kun hermo menisi. Kannattaa ottaa tilanne puheeksi. Ei tuo ole kivaa kenellekään, ei lapsille eikä kollegalle itselleenkään.
Juuri näin. Harmi vaan että koska alalla on niin kova työvoimapula, ei alanvaihtoon kannusteta yhteiskunnan tasolta ollenkaan, vaikka työntekijä oireilee ja vaikuttaa negatiivisesti koko touhuun. Helpompi olisi jos näille uupuneille mahdollistettaisiin toiselle alalle siirtyminen helpommin.
Päiväkotityötä tuputetaan erityisesti naisille, koska kaikki naisethan rakastavat pienten lasten kanssa touhuamista eivätkä muuta tekisikään [/s]. Sitten alalle päätyy heitä, jotka eivät ominaisuuksiensa puolesta sovellu lasten kanssa työskentelyyn ja jälki on pahimmillaan todella vahingollista. Kannattaa ehdottomasti viedä asia eteenpäin, arvaamaton ja vihamielinen työntekijä pelottaa ja stressaa lapsia ja rapauttaa työilmapiiriä. Ei kannata liikaa analysoida tässä vaiheessa, mikä hänen käytöksensä taustalla mahdollisesti on vaan laittaa hommalle stoppi heti. Joko niin, että ap itse ottaa asian ensin tämän henkilön kanssa puheeksi tai jos se ei ole mahdollista, niin viestiä eteenpäin pomolle. Ovatko päikyn muut työntekijät koskaan ottaneet puheeksi tämän työkaverin käytöstä?
Työntekijät kun joutuvat työskentelemään tarpeeksi kauan äärirajoilla, niin tuota se sitten ennen pitkää tulee olemaan. Paljon lapsia,liian vähän työntekijöitä, kaikki paperityöt, erityiset samassa ryhmässä jne Uupuneiden määrä tuskin tulee laskemaan, eikä taida helpotuksiakaan olla edes näkyvissä..
Tee ilmoitus, se on velvollisuutesi pelkästään ja myös oikein.
Lton käytös on väkivaltaa, jonka kohteena ovat puolustuskyvyttömät lapset. Asiasta pitää ehdottomasti ilmoittaa eteenpäin.
Mitä tekisit, jos kyseinen lto käyttäytyisi noin lapsiasi tai sinua kohtaan?
Vierailija kirjoitti:
Tee ilmoitus, se on velvollisuutesi pelkästään ja myös oikein.
Näin.
Ja tuolla ylempänä ihmettelyyn:
Ei pk - johtaja tiedä välttämättä mitään, jos pimitetään vuosikausia.
Ja muut työntek. osallistuvat parhaansa mukaan pimittämiseen.
Totta kai ilmoitat heti. Pienet puolustuskyvyttömät lapsiparat :(
Vanhempana myös haluaisin tietää jos lastani kohdellaan huonosti päiväkodissa.
Mieti että se olisi sun oma lapsi/ vanha isoäitisi jne. jota kohdellaan noin hoitopaikassa.
Ainoa mahdollisuus on ilmoittaa asiasta mahdollisimman nopeasti esimiehelle.
Olen ollut samassa tilanteessa, sijaisena.
Vakituiset vaikenivat.
Tää tapahtui vuonna nakki. Täti syötti väkisin alle 2 v. ja muuta, antoi olla saman vaipan liian kauan esim.
Se täti sai potkut, kaupunki järjesti sille muuta työtä. Ei koskaan enää lasten kanssa töitä.
Sain tietää, että mun ilmoitus oli kolmas jo samasta hlöstä. Sijaiset ilmoittaneet.
Vakituisille) pimittäneille) ei tullut seuraamuksia, eikä itselleni.
Sain töitä aina.
En muista miten oli nimettömyyden kanssa.