Leivoin äsken ekaa kertaa karjajanpiirakoita ja hampaat meinaa katketa.
5 dl vettä
1 kg ruisjauhoja
Kodin kuvalehdestä joskus olen ottanut ohjeen.
Joku meni pieleen, kun hampaat meinaa katketä, ne on kuin hapankorppuja.
Kommentit (16)
muuten niistä tosiaan tulee hapankorppuja ilman happamuutta.
jonka jälkeen niiden annetaan hetki vetäytyä. Laita loput piirakat uimaan seokseen ja sitten vetäytymään ja kokeile myöhemmin syödä lisää.
kattilassa jossa on kuumaa vettä ja reippaasti voita. Nosta reikäkauhalla ne alassuin sieltä ylös.
Voit toki voidellane pullasutillakin, mut isompihomma.
Olisko ollut liikaa jauhoja?
vai liian kuuma uuni 250 astetta?
Olisko ollut liikaa jauhoja?
vai liian kuuma uuni 250 astetta?
Olisko ollut liikaa jauhoja?
vai liian kuuma uuni 250 astetta?
liikaa jauhoja?
liian kuuma uuni 250?
Liian kauan uunissa sitten on seuraava veikkaus.
Kauanko oli?
Tiedän kokemuksesta. Taikina jää pahan makuiseksi ja vähintäänkin kovaksi.
ja sen jälkeen ne kuumina laitetaan leivin tai voipaperin sisään koriin tai astiaan, joka päälle kiedotaan pyyhe. Siellä ne lämmössä pehmenee. Näin mun äitinkin teki, Koskaan ei ole ollut kovia,
Ne kannattaa oikeasti upottaa maitovoiseokseen muutamaksi sekunniksi. Sitten vetäytymään leivinpaperin ja liinan alle.
Tai hiivaleipäjauhot on vielä parempia. Mulla on ohjekirjanen vuodelta 1960 (SOK), jonka ohjeen mukaan teen
' 2 dl vettä
' 1 tl suolaa
' 3 1/2 dl ruisjauhoja
'1 1/2 dl vehnä tai hoovaleipäjauhoja
Ja muista joka työvaiheessa peittää se taikina kelmulla, ettei kuivu
mä teen n 20-30 kerralla ja vettä menee 2 dl. Neuvon laittamaan n yhden kolmasosan hiivaleipä jauhoja tai vehnäjauhoja.
laita yksi kolmasosa vehnäjauhoja
piirakat paistetaan kuumassa uunissa. eli mielellään 300c ja heti uunista oton jäklkeen voidellaan reunat sulalla voilla jonka jälkeen laitetaan leivinpaperin ja pyyhkeen alle jähtyymään.
ja tällä ohjeella niitä meillä tehään anopin ja kyseisen mamman kanssa kaksi kertaa vuodessa ja noin 300 piirakkaa kerrallaan.
riisipuuroon sekoitetaan vielä munaa ja kermaa kun muuten tekeytynyt.
käärittyinä pehmenemään?