Kyllä kun tässä uutisia kattelee ni saa nähdä miten käy..
Koronaa uutiset täynnä. Huonostihan tässä käy jos näin jatkuu.
Kommentit (10)
Kiinaan sitten vain laskuja lähettelemään.
Ihminen on sopeutuvainen eläin. Elämä jatkuu jatkossakin, toki varmaan monin osin erilaisena.
Ei meillä ole mitään hätää. Hallitus pelastaa meidät ajamalla teollisuuden pois maasta ja lopettamalla yksityisautot. Vihreät julistaa ilmastohätätilan ja tuo maahan 80 000 uutta ystävää paikkaamaan työvoimapulaa. Onneksi huumeet saadaan vapaaksi, vihreiden toimesta.
Ihminen on kuin rotta, selviää aina. Rotta ja ihminen ovat nisäkkäitä joilla on ilmiömäinen sopeutumiskyky ja monemmilla älyä tajuta,että kun lajitoverille käy huonosti, niin osataan varoa.
Molemmat ovat myös mielettömän sopeutuvaisia ja siksi selviävät tilanteesta kni tilanteesta.
Kansa lähtee vasta sitten kaduille ja toreille kun alkaa olemaan pulaa ruuasta ja juomasta.
Kävin tänään hakemassa kaupasta kaapit täyteen. Ei huvita kovin usein kaupassa käydä.
Onhan näitä flunssia aina ollut. Tämäkin tästä ajan kanssa varmaan laimenee ja lopulta sulautuu muiden flunssapöpöjen joukkoon. Nyt vielä kohkataan kun tauti on arvoituksellinen ja vähän vahvempi kuin muut flunssat. Mutta kun kerran näin kamalasti leviää niin heikkenee se uskokaa pois vaan. Viiden vuoden päästä on asiat juurikin näin.
Kehitysmaissa varsinkin kun holtittomasti leviää eikä ole resursseja hoitaa ja estää niin kyllähän se jollain tavalla leviää myös muualle vaikka joskus muualla sais vähän hallintaan.
Tämä on niin laajalle levittynyt joka maailmankolkkaan, että tuskin häviää ikinä. Vaatisi niin isoja toimenpiteitä, ettei kenelläkään maalla ns ole siihen varaa, kun pitäisi tehdä maailmanlaajuisesti yhtäaikaa ja aina on joku tyyppi joka jostain tulee levittää tautia.
Ei mitään hätää vaikka työpaikka menee. Tulen matalapalkkaisena saamaan sossusta ym lähes saman summan. Kiitos ihana hallitus!
Tää tauti on tullu jäädäkseen, valitettavasti. Kyllähän tämä tietää loppua suurimmalle osalle Suomenkin yrityksistä.