Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Osaittainen hoitovapaa?

Vierailija
14.05.2009 |

Voiko osittaista hoitovapaata saada niin, että pitää lapset täysipäiväisesti hoidossa ja hoitaa itse kotia tai käy asioilla tai lepäilee yhtenä päivänä viikosta? Eli saisiko sitä korvausta (70e) kelasta?



Siskoni tekee noin, mutta hällä lapsen sen ikäisiä, ettei saa kelasta tukea (4v ja 5v). Oli kysyny Kelasta ja kuulemma ihan ok. Kelan mukaan perhe saa itse päättää, miten hoitovapaan käyttää.



Mulla mies on yrittäjä ja tekee n.15-tuntista työpäivää.Usien tekee töitä viikonloppuisinkin. Oon aloittamassa työt ja pelkään, etten jaksa rumbaa, jos teen kaiken edelleen yksin ja käyn päivät töissäkin.

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta tuskin kelan rahaa, mikäli lapset ovat täysiaikaisesti hoidossa



varmaan ihan varteenotettava vaihtoehto tilanteessasi silti

Vierailija
2/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokopäiväinen hoitopaikka. Jos tein 4 pvä/vko töitä, Ilmoittelin aina viikkoittain mikä päivä tällä viikolla ollaan kotona, tai jos tein lyhyttä päivää ( 6 h / pvä ), hain sitten heti päikkärien jälkeen muksun kotiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siihen hoitoajat vaikuta.

Vierailija
4/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis pitäisimme lapsia täyspäiväisesti 5 pv viikossa hoidossa. Kävisin itse ma-to töissä ja pitäisin oman "vapaapäivän" perjantaina. Hakisin kelan osittaista hoitorahaa joka on siis se 70e kuussa. Lapsista nuorempi on alle 3v.



Onko kukaan tehnyt näin ja saanut hoitorahaa?

Vierailija
5/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Johan se nimikin sanoo _"hoitoraha"_. Lapsen täytyy olla poissa hoidosta 1 päivä viikossa (arkipyhän sattuessa viikolle sitä ei lueta vapaaksi, vaan pitää olla sen lisäksi 1 ylimääräinen vapaa) ja Kelalle muistaakseni pitää toimittaa todistus hoitopaikasta.



Eli et voi saada hoitorahaa ilman että hoidat lastasi kotona. Ethän sinä saa palkkaakaan työstä jota et tee.



Ja vielä päivitellään, kun Kelalla menee liikaa rahaa sosiaalietuuksiin......ei hyvää päivää.

Vierailija
6/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

saat sen osittaisen hoitovapaan korvauksen. Meillä lapsi on kokopäiväisellä hoitopaikalla, itse teen samoin 4 päiväistä työtä, eikä meillä ainakaan ole tarvinnut hoitopaikkaan ilmoitella (kuten 6 sanoo). Tuona "kotipäivänä" hoidan viikon kauppareissun yms. ja haen lapsen sitten norm aiemmin kotiin. Ja näin voin kokonaan sitten keskittyä häneen. Käytä ihmeessä tuo osittaisen hooitovapaan mahdollisuus, etenkin kun nuorinkin on vielä alle 3 v. Jaksat ja myös perhekin jaksaa paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
14.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääkö joku oikeasti kerran viikossa vapaata töistä sekä omista lapsista???

Eikö olisi tärkeämpää suoda lapselle se vapaapäivä ja yhteinen aika äidin tai isän kanssa? Ja sit pitäis vielä kelan maksaa siitä että lepäillään kotna tai tehdään kauppareissuja. Kääk!

Vierailija
8/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta olennaistahan siinä osittaisessa hoitovapaassa on se työntekijän (eli äidin tai isän) tekemä työtuntimäärä, eikä se lapsen hoidossa viettämä aika.



Miten se lapsen hoitoaika kuuluu todistaa Kelalle? Me olemme miehen kanssa kumpikin osittaisella hoitovapaalla, minä alkuviikosta ja mies loppuviikosta, eikä meidän lapset ole ollenkaan hoidossa.



Alunperin se on tarkoitettu siksi, että lapsella olisi lyhyemmät hoitopäivät, mutta kiinnostaa tietää, että miten te niitä sitten Kelalle todistatte?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

osittaista hoitorahaa saa, jos työaika on alle 30h/vko ja työaika on noin lyhyt juuri lasten takia (ei esim. työsopimuksessa määritelty viikkotyöaika). Itse teen 6h/päivä ja kyllä lapsista menee täysi hoitomaksu (ts. heillä on joka päivä hoitopaikka täysiaikaisena, koska 5h ylittyy). Lapset ovat hoidossa 6,5-7h päivässä.



http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/150802084946MH

Vierailija
10/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

miksi Kelasta tarvitsee kysyä asiaan yhtään mitään, jos Kelasta ei ko. tilanteeseen aio rahaa edes hakea?? Mitä se Kelan "lupa" tässä asiassa oikein toimittaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osittainen HOITOvapaa on tarkoitettu lapsen HOITOA varten, ei äidin rentoutumista ja viikottaista kaupassakäyntiä varten!!! Toki kaikkia systeemejä voi käyttää väärin, huijata ja petkuttaa. Siitä vaan. Hyvällä omalla tunnolla, eiköstä juu? Päiväkodissakin kannataa isoon ääneen mainostaa omaa vapaapäiväänsä, kun hakee lapset 17.15 perjantaina.



Juu eli minä teen 4-päiväistä työviikkoa, samoin lapset. Nyt tässä just on syöty aamupalat, minä menen suihkuun ja sitten hoidetaan eka YHDESSÄ kauppa-asiat ja sen jälkeen ollaan vaan yhdessä loppupäivä. Ei mun tarvi lapsia hoitoon roudata sen takia, että kauppaan menen!



Olen hakenut ja saanut töistä osittaista hoitovapaata sen takia, että hoidan lapsiani sen vapaapäivän. Ei työnantajan olisi mulle muuten tarvinnut tuota vapaata myöntää. Eli te ette huijaa vain kelaa, vaan myös työnantajaa.

Vierailija
12/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan ap:n takia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hoitoaikoja kelalle ilmoitella.



Olen ollut osittaisella jo aika monta vuotta eri lapsista ja olen vain täyttänyt kaavakkeen kelalle tuntimääristä ja olen saanut 70 euroa kuussa-verot.

Vierailija
14/14 |
15.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi näiltä sivustoilta kyselet asiaa, kun kelan sivuilta löytyy yksiselitteinen vastaus eli



http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/150802084946MH?OpenDocument



Voit vanhempainvapaasi jälkeen jäädä osittaiselle hoitovapaalle, jolloin lyhennät palkattomasti päivittäistä työaikaasi tai viikkotyöaikaasi. Voit puolisosi kanssa olla osittaisella hoitovapaalla saman jakson aikana mutta eri aikoina (esim. toinen lyhentää työaikaansa aamusta ja toinen iltapäivästä).



Kela tukee perhettä maksamalla osittaisen hoitovapaan ajalta osittaista hoitorahaa. Hoitorahaaei makseta koko hoitovapaan ajalta vaan ainoastaan alle 3-vuotaista lapsista sekä koulunsa aloittaneista ensi- ja toisluokkalaisista (poikkeuksena sairaat ja vammaiset lapset).



Eli kelalla ei ole mitään kriteeriä edun saamiksesi vaikka lapsi olisikin täysipäiväisesti 5pv/vkossa hoidossa.



Ainut vaatimus vain on että vanhempi lyhentää työaikaansa 30h/vkossa.Molemmat vanhemmat voivat sen tehdä samanaikaisesti mutta pitää vapaansa lomittain.



eli rohkeasti vaan pitämään vapaapäivää. Nauti siitä - olet varmasti sen ansainnut"!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi kaksi