Käykö toiset ihmiset työssä jotta sinä saat maata sohvalla?
Eli nostatko toisen palkan tukina.
Miksi?
Ajatteletko miltä se tuntuu työssäkäyvältä!
Kommentit (22)
Tällä hetkellä nostan.
Koska voin.
En ajattele.
Ei haittaa, äsken ihmiset olivat tosi iloisia siitä että ravintola-ala turhakkeena kärsii ja kymmenet tuhannet jäävät työttömiksi tilanteessa jossa töitä ei riitä edes nykyisille työttömille. Eikö se tarkoita että haluavat maksaa työttömyyteni?
Kyllä, kiitos siitä. En ajattele, sillä itsekin olen töitä joskus tehnyt, ja paljon. En silloin miettinyt sitä että joku elää minunkin veroillani sohvalla maaten, sillä ymmärsin että palkkani oli niin pieni ja siitä maksetut verot vielä pienemmät että tuskin maksoin niillä edes omia ilmaiseksi saatuja yhteiskunnan palveluja (lasteni koulutus, neuvolakäynnit, vero-ym viranomaispalvelujen ylläpito jne). Suurin osa näin vinkuvista kuten ap on itse niin pienituloisia ja vähän veroja maksavia että ovat itsekin ihan siellä saamapuolella vaikka töissä käyvätkin ja veroja maksavat eli yhteiskunnan elättejä.
Ei vaan siksi, että saan viettää aikaani turhanpäiväisessä puuhakerhossa.
Siihenkö tahdoit rahasi käyttää? Vai käyttäisitkö sen mieluummin auttaaksesi ihmisiä saamaan töitä?
Minä teen ihan muuta päivät kuin makaan sohvalla
Kyllä, ja arvostan heitä siksi, että viitsivät olla niin kultaisia ja tehdä näin.
Kyllä. Minusta on tosi hienoa, että saan sairaspäivärahaa nyt kun en voi kuin maata sohvalla. Amerikassa olisin varmaan joutunut jo myymään taloni, eikä se olisi sairaalahoitomaksuihin edes riittänyt. Sitten kun pystyn taas tekemään töitä niin veroja menee palkasta iso lovi, mutta se ei haittaa.
Missä te olitte kun minut kiusattiin niin traumatisoituneeksi, että sain siitä eläkkeen? Tajuatteko miten paljon väkivaltaa ja pitkäaikaista kiusaamista se vaatii, että eläke tulee tuosta vaan? Että ihmisellä on sotatraumoihin verrattavat traumat väkivallasta? Ei näkynyt ketään puolustamassa, ei antamassa sympatiaa eikä auttamassa. Ei ollu ketään kenen luo olisi mennyt. Nyt te maksatte minun lomani ja menette tyytyväisenä töihin, kun tiedätte, että maksatte useamman ihmiskusipään aiheuttamaa invaliditeettia. Sen sijaan että tsemppaatte ja silittelette kiusaajien päitä niin muistakaa, että te niiden tekemät kulut maksatte.
Kenen toisen palkan? Voit lähettää omasi minulle jos haluat. Olen parhaillaan ansiosidonnaisella määräaikaisuuden jälkeen.
Kyllä. Minulle jää noin 800€ vuokran jälkeen joka on enemmän kuin pyytäisin opintoihin (en nosta lainaa).
Minä tulen kuitenkin veroina maksamaan ne takaisin yhteiskunnalle kun valmistun, joten omatunto ei soimaa.
Kiitos hyvinvointivaltio ja työläiset
Ei teitä kukaan pakota töihin. Sohvalle vaan makaamaan. Miten nuo työssäkäyvät ovatkin niin katkeria ihan niinkuin heiltä ei enää perittäisi veroja jos kaikki olisivat töissä. Miten noilla pässinaivoilla on edes saanut työpaikan?
Olen 35 vuotta käynyt töissä ja nyt työnantaja päätti että kustannuskilpailukyky on liian alhainen siinä yksikössä, jossa käyn töissä ja ajaa yksikön lopullisesti alas, joten tästä eteenpäin makaan kai sohvalla tukia nostellen, jos ei muuhun ANNETA MAHDOLLISUUTTA.
Ei ole sohvaa, HIHIHAHAHEHEHIHIHIHAHAHEHAHAHAA 😄😄😄😅😅😅😅😅😆😆😆
Ulkoilen, syön ulkona ja käyn kauneushoidossa. Nautin 400 päivää ansiosidonnaista
Olen etä"töissä". Makailen tälläkin hetkellä sohvalla ja katson telkkaria. 7100 € / kk. Parempi diili tämä on kuin jotkut mitättömät tuet. Harmi vaan ettei näin korona-aikana keksi mihin tuon kaiken rahan työntäisi kun ei huvita matkustellakaan ja Suomessa kaikki on pääsääntöisesti pieni- ja keskituloisille suunnattua halpaa ja huonolaatuista kuraa.
Eli nostatko toisen palkan tukina.
joo
Miksi?
Ei just nyt muuta voi.
Ajatteletko miltä se tuntuu työssäkäyvältä!
Joo. Kysyin minun isältä mitä mieltä se oli asiasta silloin kun hän oli vielä yrittäjänä, ja hän sanoi minulle että ota kaikki valtiolta mikä irti lähtee, koska hän on kyllästynyt siihen että häntä aina vaan ryöstetään. Olin siihen sillein että selvä.
Ei vois vähempää kiinnostaa jonkun toisen tuntemukset!