WHO: Nuoret ja terveet voivat joutua odottamaan koronarokotetta ainakin vuoteen 2022 asti
Kommentit (10)
WHO:n päätutkijan mukaan ensimmäiset rokote-erät tulevat olemaan määrältään rajallisia, joten rokoteohjelmassa on tehtävä tiukkaa priorisointia.
MAAILMAN terveysjärjestö WHO:n mukaan terveet ja nuoret ihmiset saattavat joutua odottamaan koronavirusrokotetta ainakin vuoteen 2022, kertoo The Guardian.
WHO:n päätutkija Soumya Swaminathanin mukaan nopeat massarokotukset ovat epätodennäköisiä, vaikka rokotekehitys käykin kuumana. Priorisointia on tehtävä, koska ensimmäiset rokote-erät tulevat olemaan rajallisia.
– Suurin osa ihmisistä on yhtä mieltä siitä, että rokottaminen aloitetaan terveydenhuollon ja etulinjan työntekijöistä. Heidänkin kohdallaan on silti määriteltävä, ketkä ovat suurimmassa riskissä. Sen jälkeen vuorossa ovat vanhukset, ja niin edelleen, Swaminathan sanoo.
Swaminathan arvioi, että keskivertojen, nuorten ja terveiden, ihmisten tulee odottaa rokottamista vuoteen 2022 asti. Hän toivoo, että tarjolla olisi ainakin yksi toimiva rokote vuoteen 2021 mennessä.
Swaminathan varoittaa myös ihmisiä tuudittautumasta liialliseen turvallisuuden tunteeseen nyt, kun kuolleisuusluvut vaikuttavat laskevan. Hänen mukaansa kasvavat tartuntamäärät lisäävät myös kuolleisuutta.
– Kuolleisuus nousee aina pari viikkoa tapausmääriä jäljessä, hän toteaa.
MAAILMAN suurimman rokotevalmistajan Intian seerumi-instituutin toimitusjohtaja Adar Poonawalla varoitti syyskuussa, ettei koronavirusrokotteita riitä kaikille vielä ainakaan neljään vuoteen.
– Kestää neljä tai viisi vuotta ennen kuin kaikki tällä planeetalla voivat saada rokotteen, Poonawalla sanoi Financial Times -lehden haastattelussa.
Poonawallan mukaan maapallon väestöä ei pystytä rokottamaan nopeammin, sillä lääkeyhtiöt eivät ole nostamassa rokotteiden tuotantokapasiteettia tarpeeksi nopeasti.
Miksi nuoria ja terveitä pitäisi rokottaa koronavirusrokotteella?
Rokotekaupoissakin on lopulta jokainen euro samanarvoinen. WHO jakaa rokotteensa miten haluaa, niin kuin kaikki muutkin.
Rokotteen antaja saa odotella mua hamaan loppuun asti.
Vierailija kirjoitti:
Rokotteen antaja saa odotella mua hamaan loppuun asti.
Ilman rokotetta se loppu ei ole ehkä niinkään hama, vaan aika lähellä. Raunioissa jäävät kulkemaan sokeat.
Muistutetaanpa taas, että myös kansallisella tasolla voidaan kehittää ja kehitetäänkin rokotteita. Meillä Suomessakin on kehitteillä oma koronarokote, jonka on tarkoitus helpottaa ongelmaa nimenomaan kansallisella tasolla.
Nuo isojen firmojen globaalisti jaettavat rokotteet ovat sitten erikseen. Mutta ei siis tule vain yhtä ainoaa rokotevalmistetta tätä virusta vastaan vaan useita erilaisia.
Hyvä että testataan vanhuksilla ensin.
Vierailija kirjoitti:
Rokotteen antaja saa odotella mua hamaan loppuun asti.
miksi kuvittelet että joku rokotteita antava hoitaja odottelisi sinua ottamaan rokotetta?
En odota, koska en aio ottaa sitä.