Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

LED mysteryseinä.

Vierailija
29.04.2009 |

LED mysteryseinä.



mailisnuutinen



Pääsin kuvaamaan Y-voimalaa 11 aikoihin pimentyvään iltaan ja erittäin kaukaa. Suorastaan pakko ottaa koska taivaan värit oli niin kertakaikkiaan PSYGEDEELISET karkkivärit. Huonosti jäi värit kameraan. Mutta tulos kyllä oivaisan repäisevä. 00 kuvat on otettu Lapin vesivoimalasta 30km päästä kohti Olkiluotoa. Pinkki huntu on tässä panoraamassani oikealta ottamassani sivussa selkeästi painottunut vasemmalle sivustalle! Keltainen hotspotin verrokkimerkkeri on myös SELKEÄSTI eri linjassa kun binkkihunnun nousumaksimi horisonttilinjasta!

http://kuvaton.com/k/WB4.jpg

http://kuvaton.com/k/WBw.jpg



Puolestaan sama panoraama otettuna puoleltani vasemmalta 01-kuvassa. Beettasoihdun pinkki huntu kohoaakin oivallisesti kuvan keskeltä! Olen tällaista efektiä kauan kaipaillut kuvaani, koska ilmiö kertoo selkeän PIIKIN juuri sielä kohtaa missä pitääkin. En ole onnistunut useinkaan tässä. Koska en ole kuvannut valtavaa ydinvoimalan ionisaatiopilveä riittävän kaukaa. Samoin kameran linssivirheet haittaa.

http://kuvaton.com/k/WBZ.jpg



Mennään sarjaan 02 siinä otin kuvani 10km päästä Olkiluodosta. Mäeltä JOKA PITI PURKAA, koska sieltä ihmiset havaitsivat beettasoihdun toisinaan erittäin hyvin ilta-ajoillaan! JUUU! Esim. isäni vieläkin vuosien takaa muistaa usein ihmetelleensä mäen päältä tietä ajaessa paistavaa mystistä ydinpinkkipunaa. Niin uskomattomalta kuin se kulostaa kävivät tuolla kukkulalla oikein kuvaamassa voimalan "outoja värejä!" Tiehallinto kaivoi valtavalla vaivalla tien monttuun lukuisia metrejä peruskallioon ja enää ei tieltä soihtuja suoraan näy! Tämä osioni kertoi paikkakunnan kuulun "Beettasoihtumäen nousun ja amputoinnin!" Niin uskomatonta, että uskomattomammaksi kohta menee. Vielä tästä 02-sarjan korjaillusta kuvasta, miten poikkeuksellisen hyvin pinkki beettasoihtu erottuu irrallisena irti maasta ylhäällä.

http://kuvaton.com/k/WBF.jpg

http://kuvaton.com/k/WBb.jpg



Kuvasarjat 04 ja 05. Kuulin seuraavasta lmiöstä TVO työnjohtajaltani. Olivat herraporukassa ajaneet Eurajoen kk. ohi. Sielä mainostettiin suurensuurella kyltillä miten Eurajoki on sähköisin kunta. Kyselivät mistä voimalat näkyy. Yhtäkkiä oli sysipimeän metsän keskeltä tullut TVO:n sähkölinjaraiskio. Pimeässä hämmästyivät, mikä suuri pinkkipunainen pallo moikaa horisontissa päätieltä, kun koko voimala palaisi ilmiliekillä! Oli ydinherroille tullut HÄTÄ! Oikein ISO sellainen. Tajusivat, yli 10km päästä beettasoihdun haittavalot katoaa ja beettapallon näkee pimeältä runsasliikenteiseltä tieltä! Valtava 400kV sähkölinjaraiskiot sihtaa suoraan TVO:lle! Efektiin alkoi SUPO hakea paniikissa ratkaisua. Jotain estettä piti tielle katteeksi saada. Tuollaiset 12m korkeat LED-valotornit kaikkineen 2* 8 kpl.! Sininen ja vihreä haittavaloseinä on joka pylväässä ylhäältä alas asti. Luoden läpitunkemattoman valohunnun monokromaattisella valollaan! Miksikö juuri nuo valovärit? Kas kun siihen lisää beettasoihdun pinkin näyttää valosekoontuminen valkeaa seinää, jossa ei olisi ikäänkuin mitään IHMELLISTÄ tieltä katsoen. Valo syttyy ja sammuu jo useita vuosia pimeään turhuuden torina. Hohkaa käsittämättömän häiritseviä valtavia bsygedeelivalohuntujaan niin, että autot yllätyksestä ojaan ryskyvät! Kuin olisi joku UFO, ties mikä käsittämätön massiivi-iso ilmiö ryskimässä tielle sivusta. Tunnettu kolarisuora muuten nyttemmin! No mainosvalot kiellettäisiin sysisynkässä metsässä kysymättä, mutta tuollaiset vaAALtavat valoseinät saa pelottelee ihmisiä koska SUPO ei halua beettasoihtuja TVO:lta näkyviin!!

http://kuvaton.com/k/WBc.jpg

http://kuvaton.com/k/WB5.jpg



Juu tosiaan minultakin meni näin kauan tajutakseni koko karmeuden. Vasta kun hahmotin tilanteen sopivalla valaistustaustalla, aloin purettua mysterioon oikein olan takaa. Täytyy sanoa, näistä ydinasioista löytyy sellaisia kytköksiä, ettei mitään järkeä. Nyt vaatimaan kansanliikkeellä TVO/SUPO/Fingrid haittavaloja sammuksiin niin nähdään miten hysteerisen "tärkeiksi" valoseinä yhtäkkiä koetaan! Vaikka valosaastetta pidetään jo muutenkin hyvin haitallisina. Valot on tuumaisissa muoviletkuissaan. 16kpl*12m= liki viidenneskilometri TÄYSIN TURHAA valosaastemerta vaativat jo lukuisia kunnon tepselilähtöjä. Kokonaisteho on ihan mainittava energiahaaskuu. Varoittamatta pimeästä metsän keskeltä tuleva valtaisan outo valoseinä saa aikaan ihmisissä tietysti "MITÄMITÄ MITÄ-reaktion!" Kuvaavaa. Tämän sekoilun lehdistö "määritteli" taideteokseksi? Eikä kukaan ihmetellyt, saati vastustellut tällaista beettasoihtupeittelyä. Koska viranomaisistamme hengenvaarallinen taatusti ruma beettasoihdun harkittu peittelyhäirintä on maan ETU!. . Niin ai ei beettasoihtu ole "totta"?!)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän se on sekava toki, mutta minä raumalaisena ymmärsin ainakin oikein hyvin mistä on kyse...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla