Kuukautiset ja selittämättömät hammaskivut yms.
Onko muilla kuukautisten aikana hammas- tai suuoireita? Olen nyt viimeiset 6 kk tuskaillut tätä, oireita olen huomannut joskus aiemminkin kyllä. Aina kuukautisten aikaan alkaa hammas-, leukaperä- ja korvakipuja. Poistuvat kuukautisten jälkeen, kunnes taas seuraavassa kierrossa alkavat. Mistä ihmeestä tämä johtuu? Aluksi luulin, että olen narskuttelija, mutta tämä yhdistyy vain ja ainoastaan näihin kuukautisiin. Tälläkin hetkellä sietämätöntä korva- ja alaleukakipua. Mikä ihme tähän edes auttaisi :(
Kommentit (27)
Kuukautisten alussa kehossa tuntuu kipuja muuallakin kuin alapäässä. Mulla voi olla päänsärkyä ja siihen liittyy melkein aina silmä-, korva- ja hammaskipua. Vaikka olisi krapulapäänsärky niin minulla tuntuu noissakin se kipu. Ei kovin kovaa kipua mutta häiritsevää kuitenkin.
PMS/kuukautis-stressissä narskutat hampaita?
Vierailija kirjoitti:
Onko parodontiitti poissuljettu?
Ikinä ennen kuullutkaan tällaisesta, mutta ei, ei sitä siis ole poissuljettukaan.
Mulla on. Joskus myös ovulaation aikaan. Kipuun ei auta särkylääkkeetkään. Ootko löytänyt selitystä. Nimittäin mulla alkaa mennä hermo tähän 🙄
Mulla on ja tiedän nykyään mistä se johtuu ja mikä siihen itsellä auttaa. Nyt ei ole vähään aikaan ollut, onneksi. Tein joskus tänne ketjun hormonaalisesta refluksista ja osa väitti, ettei sellaista ole olemassakaan vaikka monilla raskaus hormonimuutoksineen laukaisee refluksin. Itsellä ihan selvästi alkaa yöllinen refluksi pari päivää ennen menkkoja ja jatkuu menkkojen alkupäivät. Se saa hampaat viholmaan ja sen takia puren yöllä myös leukoja yhteen. Siitä tulee hamma-leuka ja joskus jopa korvasärkyä. Ihan perus Rennie auttaa jo paljon ennen nukkumaanmenoa otettuna ja samoin joskus laitan hammastahnaa jossa fluoria kalsiumin kanssa suojaksi hampaille yöksi. Tuo kombo poisti tämän menkkahammas-oireilun aika tehokkaasti.
Tiedän todella miltä hormonaalinen hammas/leukakipu tuntuu. Aivan hirveää ja lääkkeet ei auta. Menee ohi oviksen jälkeen.
Oli aiemmin. Tutkin asiaa ja jostain jäi kuva, että voisi liittyä myös endometrioosiin, josta silloin kärsin. Raskauden jälkeen endometrioosikipuja ei ole ollut eikä hammaskipujakaan. Tiedä sitten. Hormoniperäistä?
Vierailija kirjoitti:
Onko parodontiitti poissuljettu?
Miksi se oireilisi vain menkkojen aikana?
Estrogeenipitoisuudet turvottaa esim ikeniä jne. Kannattaa selvittää jos kiinnostaa.
Ei tarvitse edes bruksata, pelkkä purentalihasten jännitys voi aiheuttaa tuota JA kivun vielä tuntee hormonien heittämisen takia kovempana kuin normaalisti.
Mullekkin on kahdesti vai kolmesti tullut tuollainen jumalaton hammaskipukohtaus johon ei auttanut kunnolla Buranakaan ennen kuin imeskelin sitä ja Panadolia vuoron perään. Kylmäpakkaus myös jonkin verran.
Kohtaus kesti max. 24 h ja niitä tuli epäsäännöllisesti jonkun 1,5 vuoden aikana siis kolmesti maksimissaan.
Ei ole toistunut sen koommin. Tuskin pardoniittikään näin harvakseltaan oireilee?
Estrogeenipitoisuudet voivat aiheuttaa oireita myös ikeniin.
En tiedä mikä hormooni aiheuttaa, mutta olen huomannut, että kierron keskivaiheilla ja lopussa esiintyy välillä sietämätön hammas/leukakipu. Ja ei, se ei johdu hampaista tai ikenistä.
Olette ihania. <3 Olen tätä pähkäillyt vuosikausia ja nyt eka kertaa kuulen, että muillakin on näitä haamuhammasoireita.
Vierailija kirjoitti:
Olette ihania. <3 Olen tätä pähkäillyt vuosikausia ja nyt eka kertaa kuulen, että muillakin on näitä haamuhammasoireita.
Oon kuullu muiltakin vastaavaa. Olisi kiva tietää, mikä sen aiheuttaa.
Aivojen kipukeskus ja hermosto raksuttaa aktiivisempana ja siksi kaikki kolotukset tuntuu kovempaa.
Menkkojen pitäis alkaa huomenna ja nyt on aivan jäätävä kipu leuassa/hampaistossa. Vaikea selittää.
Aivan sairaan ärsyttäviä oireita nää suun oireet. Kyllä naisena oleminen on kivaa.
Anyone?