Koira tulee liikaa iholle, vinkkejä?
1,5v kultainennoutaja. Tuntuu ettei vaan hahmota isoa kokoaan, tulee ihan liian liki ja iholle. Ei hypi, mutta rapsuttessa nojaa ihmiseen, tunkee itseään niin lähelle kun pääsee. Jos ihminen menee kauemmas, koira heti pönkää itseään lähemmäs.
Ollaan kokeiltu jo ohjata koiraa istumaan ja kädellä ohjattu pitämään hajurako. Vaan ei mene perille. Huomiotta jättö ja kielto kokeiltu myös, ei tehoa. Miten ohjataan koira pitämään pieni hajurako oma-aloitteisesti?
Kommentit (16)
Se on koiralle luonnotonta pitää moisia hajurakoja. Kannattaisi vaan ihmisten hyväksyä koiran luonteenomaiset hellyydenosoitukset ja tottua niihin.
Voi luoja. Anna koiran tulla lähelle. Meillä ainakin koira nukkui meidän pariskunnan sängyssä ja kiipesi myös lastemme sänkyihin.
Sanot että koiraa on ohjattu pitämään hajurako. Miten koira on palkittu toivotun hajuraon pitämisestä? Herkkujen avulla kannattaisi opettaa.
Rapsuttele sitä. Siitä se pitää.
Siten saat hiukkasen hajurakoa ja kaikki voittaa.
Onko naksutin ja palkinto systeemi vielä käytössä. Entä jos opettelee niin että käyttää sitä heti kun menee oikein, harjoittelee uudelleen ne tilanteet. Koira tulee vähän kevyemmin lähelle, ettei nojaa /työnnä koko painolla rajusti, sitten kun ihminen on varma omasta tasapainosta tilanne eri.
Siis ongelma on se, että tulee liian voimalla. Heiveröisempi horjahtaa.
Kouluta sitä.
Hae netistä ohjeita miten koiraa koulutetaan millekin tavoille.
No ei ne ymmärräkään olevansa niin isoja.
Se on ihanaa kun koira on kyljessä! Koiran vieressä on paras paikka.
Jos se meinaa uida liiveihin, soita kelloa. Jos liiveihin uiminen jatkuu, lyö nyrkillä.
Toista prosessi tarvittaessa.
Ton ikäiset ovat huomion ja hellyyden kipeitä.
Kaipaa rakkautta.
Meidän 30kg koirat istuu varpaille ja välillä tulee sohvalle syliin, kun kaipaavat huomiota ja rapsutuksia. Eikä tuo ole haitannut, nuo rupee mököttämään jos häädät pois 😁
Anna koiran tulla lähelle. Puolustaa teitä paremmin!
Vierailija kirjoitti:
Jos se meinaa uida liiveihin, soita kelloa. Jos liiveihin uiminen jatkuu, lyö nyrkillä.
Toista prosessi tarvittaessa.
Koiran hakkaaminen vaan murentaa lemmikin suhdetta sinuun. Väkivalta ei opeta koiralle tai millekkään muulle eläimelle mitään. Erään koirakin tuli luonne vikaiseksi, kun sitä pahoinpideltiin.
Meillä murahdetaan kun pitää antaa tilaa. Koira väistyy sivummalle. Pidetty aikoinaan 10 vuotta sitten "jääkausi" ja siitä murahtelu jäi.
Koiraa ei saa satuttaa! Ainoastaan jos käy esim lapsen päälle. Silloin pitää ojentaa.
Jos et halua lemmikkiä niin älä hanki sellaista.