Neuvoja omilleen muuttavalle opiskelijalle
Muutan ensi kuussa omilleni vieraaseen kaupunkiin opiskelujen perässä. Olen suunnitellut ja budjetoinut tulevien viikkojen ruokalistaa mutta kaipaisin yhä neuvoja.
Ruokasuunnittelua rajoittaa se, että haluaisin syödä terveellisesti, tukea ensisijaisesti kotimaista ruoantuottajaa eikä vatsani kestä maitoa eikä viljoja. Koulussa on ilmainen lounas näin aluksi, mutta edessä on paljon työssäoppimisjaksoja, jolloin kai maksan itse syömiseni. Kuukausittainen budjetti on 150e kieppeillä ja tavoite olisi syödä aamiainen, lounas, lämmin ruoka ja iltapala.
Nyt ruokalistalla on munakasta, uunijuureksia ja jauhelihakeitto. Mitä lisäisit tähän?
Kofeiinijuomat olen lopettanut rahaa säästääkseni. Millaisia muita taloudellisia kompastuskiviä pitäisi osata vältellä? Voiko tahrattomat vaatteet pestä ilman pesuainetta, jos oikein tiukkaa tulee? Entä astiat, jos tulevassa asunnossa on tiskikone?
Kommentit (20)
Itse opiskelijana helposti rahaa lipsahti kaupungilla liikkuessa, kahviloihin, kioskeihin, pikku ostoksiin.
Myös porukan paine oli jonkinlainen, vaikka itse en käyttänyt alkoholia, muut halusivat usein tavata ja viettää aikaa pubissa. Siellä ei oikein voi istua ostamatta mitään. Ostin sitten jääveden, mehun tai kahvin, ja halailin sitä kuppia lopun aikaa. Aina siihen kuitenkin rahaa meni.
Miksi astianpesukone olisi rahanmenoa? On varmaan kiinteä vesimaksu. Sähköä se tuskin ihan kauheasti vie.
Pesuaineet ja shampoot ym ovat edullisempia esim Tokmannilla tai Lidlissä.
Kannattaa tutkailla marttojen vinkkejä, paljon siivoamista voi tehdä ihan mikrokuituliinalla ja vedellä, tai etikalla. Etikkaa saa edullisesti esim tokmannilta.
Kampaajaan menee paljon rahaa, pitkä tukka on taloudellinen. Oppilaitoksilta voi myös varata edullisesti oppilastyönä.
Oppilaitoksella ja kaupungilla on edullisia tai jopa ilmaisia kuntosaleja. Muutenkin kannattaa harrastaa ilmaista kuntoilua.
Hyvänä talousvinkkinä sanon että älä ota pikavippejä vaikka tiukkaa tekisi, onneksi on opintolaina. Maksa vuokrat yms. heti, ruoan kanssa voi aina jotenkin kitkutella. Käy vaikka ruokajonossa jos tiukkaa tekee. Käytä kaikkia ilmaisnäytetilauksia, niitä on yllättävän paljon. Kaikkea, esim. huonekaluja, astioita jne ei tarvitse ostaa heti, vain välttämätön aluksi ja pikkuhiljaa ostelet sitten loput. Ostelet vaatteita yms seuraavaa vuotta varten aina kausien vaihtuessa, saat halvemmalla.
Facebook roskalavoilta löytyy jopa ilmaisia kodin tarvikkeita ja astioita ihan hakuvaivalla. Myös kirpputorit ovat hyviä. Epämuodikkaita astioita ja tarvikkeita saa todella hyviä ihan parilla eurolla.
Eikä pidä väheksyä sukulaisia ja perhetuttuja, kysymällä voi saada melkein pienen kodin sisustuksen ilmaiseksi. Tiedän nytkin monta perhettä, jossa on annettavana pois sohvaa ja mattoa, kun ei väristä ole liian ronkeli.
Tein vertailua oman kauppakassini hinnasta, ja Lidl oli ylivoimaisesti halvin.
Sanovat myös, että etnisissä kaupoissa voi olla halpaa esim riisi. En ole päässyt kokeilemaan, kun meillä päin ei ole.
Opintolaina ei ole maailmanlopun asia, jos tulee sellainen tilanne, ettei mitään muuta rahanlähdettä ole, mutta nostaisin sitä mahdollisimman vähän/vain tarpeeseen.
Älä ota opintolainaa. Itse olen selvinnyt opinnoista 12 vuotta ilman opintolainaa.
Lisää ruokalistalle myös puuroja. Riisipuuro valmistuu uunissa, vuoassa hautuen. Kaurapuuro valmistuu mikrossa sillä välin, kun olet suihkussa (käytä tarpeeksi isoa kippoa).
Puuron jämistä voit leipoa rieskaa. Myös muusin jämistä saa rieskaa.
Leipä on halvempaa itse leipoen.
Leikkeleet ja juustot käyvät kalliiksi.
Käytä hyväksi jos saat kotoa marjoja, mehuja ja hilloja. Pakastin on näiden takia hyvä olemassa.
Myös siksi, että voit ostaa iltaisin punalaputettuja ruokia, ja laittaa pakkaseen. Voi olla myös halvempaa ostaa isompi satsi vaikka lihaa, ja valmistaa ja pakastaa loput.
150 eurolla syöt kyllä helposti kuukauden. :) ja siihen saa hygieniatuotteetkin mukaan, ei siihen ihan hirveän suurta suunnittelua tarvita, toki jossain määrin.
Minä otin opintolainan, mutta olin melko varma, että töitä löytyy. Opintolaina ei ole mörkö, jos se on ainoa keino kustantaa itselleen tutkinto, jolla pääsee kunnollisille palkoille.
Suurempi riski on uuvuttaa itsensä niin että opinnot viivästyy, jos yrittää opiskella päivät, ja tehdä jotain siivousta illat ja viikonloput.
Kun on töissä, opintolainan saa maksettua. Lisäksi jos valmistuu tavoiteajassa, osan saa anteeksi.
Matkailuun ja osteskeluun ja liian kalliiseen asumiseen sitä ei kyllä kannata käyttää.
Mieluummin sitten tinkii asumisen tasosta, ja hakeutuu esim kimppa- tai yhteisöasumiseen muiden kanssa. Esim facebookissa on ryhmiä, joissa esittäydytään ja haetaan kämppiksiä.
Aina kannattaa ostaa isoissa erissä ruuat, vaikka asutkin yksin. Vertaa kilohintoja, älä paketin hintaa, kuin myös seuraa kausituotteita. Nyt saa juureksia edullisesti, joten perunat, porkkanat, punajuuret, kaalit yms löytää järkevään hintaan Niistä valmistat täyttävää ruokaa. Usein myös kotimaisia.
Jos on pienikin pakastin, lokerokin riittää, niin osta sinne tarjouserä jauhelihaa. Jos se kerran on sinun suosikkisi. Yhtä lailla vertaile muitakin lihatuotteita ja kilohintoja.
Myös konetiskiaineet ja pyykinpesuaineet saa isommissa paketeissa samoin kuin vessa- ja talouspaperit. Vertaa niissäkin kappalehintoja ja myös laatua, Joskus pikkaisen kalliimpi on tehokkaampi kuin se kaikkein halvin.
Selvitä, missä on ilmainen ruokajakelu. Totta puhuen niissä on ruokaa usein niin älyttömästi,että hyvä vain jos joku hakee pois.
Pahimmat kulut tulevat yleensä sosiaalisuutta vaativissa tilanteissa. Poiketaan kahvilassa tai pubissa. Mieti valmiiksi, mitä budjetoit niihin eli onko se kuppi teetä ja pysy siinä.
Seuraa netin kautta ilmaiseksi annetaan sivuja esim Facen roskalavaryhmät. Laita myös hakuun, jos tarvitset jotakin. Jotkut tykkäävät antaa opiskelijalle kuin että sen saa kuka tahansa hakea.
Riippuen kaupungista voit myös kysellä osa-aikatöitä tai tuurauksia yksinkertaisissa hommissa. Silläkin helpotat rahatilannettasi. Pidä kirjanpitoa esim. taulukko-ohjelmalla ja seuraa, mihin rahasi menevät. Niinkin oppii tunnistamaan ne omat heikot hetkensä.
Aika tiukka budjetti vaikka itsenkin olen opiskelija. Pidä huoli ettei ruokavalio muutu liian yksipuoliseksi ja ravintoköyhäksi. Atrian veriletut on muuten edullisia ja niistä saa hyvin rautaa. Monet antaa marjapuskistaan ja omenapuistaan poimittavaksi edullisesti, laita vaikka someen ilmotus johonkin paikalliseen Puskaradioon. Sienestä ja marjasta, se on ilmaista ja rentouttavaa ja säästää kauppalaskussa myöhemmin.
Pesuainetta voi laittaa murto-osan ohjeen määrästä ja etikka neutraloi hajua, laitat vaan pienen lirun pyykin sekaan :)
Kpmpastuskiviä on paljon! Omista pahin oli avoimuus mainonnalle. Olin just muuttanut ensimmäiseen omaan kotiin, oli rahaa (eli opintoraha tuntui niiiiiin isolta verrattuna teinivuosien viikkorahaan) ja some, puhelin ja sposti oli täynnä vaatekauppojen ja sisustusliikkeiden viikottaisia uutuuksia minkä lisäksi tietty seurasin kaikkia mahdollisia tilejä ja blogeja. Hävettää oikeen muistella kun mulla oli jatkuvasti sellainen tyytymätön haluamisen mieliala vaikka haalin tiuhaan kaikkea uutta. Siispä vinkkinä sulle: pidä vaatekaappis ja kämppäs mahdollisimman minimalistisina ja suojaa itteäs mainonnalta, joka laittaa sut haluamaan aina vaan uutta tavaraa.
Jos sulle kertyy tai saat ylimääräistä rahaa, älä heti päivitä puhelinta uuteen, älä mene pyörimään kaupoille vaan pistä se raha sivuun. Älä hurahda osamaksutavaroihin, vaan säästä tai pyydä esim. joululahjaksi. Pidä huoli, että sun vaatteet, laukku, harrastukset on samaa luokkaa sun tulotason kanssa.
Osta käyttötavara pitkäikäisenä.
Esimerkki:
Tarvitset paistinpannun.
Kotimainen hiiliteräspannu maksaa uutena 28 euroa ja kestää vuosikymmeniä. Ikean teflonpannu maksaa uutena 10e, mutta paistaa itsensä myrkylliseksi puolessa vuodessa.
28 euroa on kerralla suurempi summa, mutta pitkällä tähtäimellä tulee edulliseksi. Hyvälaatuista tavaraa löytyy myös käytettynä, kunhan jaksaa kahlata kirppikset ja nettikirppikset läpi.
Ruokasuunnitelmasi vaikuttaa hyvältä ja hyviä neuvoja oletkin jo saanut. Hyviä energianlähteitä juuresten rinnalle ovat öljyt ja pähkinät, satsaa niihin jos suinkin mahdollista!
Hieno juttu, että mietit ja suunnittelet etukäteen!
Huolehdi jaksamisestasi ja terveydestäsi. Koulussa jos jäät jälkeen eikä opintosuorituksia synny, Kela perii sinulta takaisin kaikki tukirahat useammalta kuukaudelta ja siitä voi alkaa melkoinen alamäki. Käy siis tunneilla, tee läksyt, lue tentteihin ja niiden välissä lepää ja harrasta sinulle mielekkäitä asioita.
Maksa aina ensin laskut, sitten ruuat ja viimeisenä vasta mietit ylellisyyksiä. Meikit, juhlimiset, hiusvärit, kynnet, ripset ja muut ovat ylellisyystuotteita.
Ruokasuunnittelu on helppoa foodie.fin avulla, käy ihmeessä vilkaisemassa.
Bongaa tarjouksia, mutta muista että kaupan A tarjoushinta tuotteesta x voi siltikin olla kalliimpi kuin kaupan B normaalihinta samaisesta tuotteesta.
Liity facessa penninvenyttäjien ryhmään, roskalava ja kirppisryhmiin...
Postilaatikkoon "ei mainoksia"-lappu. Huomasin että mulla ei puuttunut mitään, kunnes avasin mainoksen, ja huomasin mitä kaikkea multa yhtäkkiä "puuttuu".
Eli ei ollut ensin tyytymätön olo, enkä verrannut kotia tai vaatteita kenenkään muun vaatteisiin. Mutta kun katsoin niitä kaluste- ja remontti- ja vastemainoksia, alkoi oma koti ja vaatetus näyttää kauhean vaatimattomalta ja suorastaan rumalta, ja tuntui, että heti pitäisi hankkia yhtä ja toista ihan välttämättömästi.
Mainoskielto siis.
Joskus on parempi käydä ruokakaupassa pienemmässä kaupassa, josta saa vain ruokaa, niin ei sorru heräteostoksiin.
Tarjousjauheliha isosta marketista tulee kalliiksi, kun samalla mukaan lähtee kahdet tarjouskengät. Siihen ne niiden supertarjoukset tietysti tähtääkin.
Vierailija kirjoitti:
Pesuaineet ja shampoot ym ovat edullisempia esim Tokmannilla tai Lidlissä.
Kannattaa tutkailla marttojen vinkkejä, paljon siivoamista voi tehdä ihan mikrokuituliinalla ja vedellä, tai etikalla. Etikkaa saa edullisesti esim tokmannilta.Kampaajaan menee paljon rahaa, pitkä tukka on taloudellinen. Oppilaitoksilta voi myös varata edullisesti oppilastyönä.
Oppilaitoksella ja kaupungilla on edullisia tai jopa ilmaisia kuntosaleja. Muutenkin kannattaa harrastaa ilmaista kuntoilua.
Etikka ja ruokasooda puhdistavat melkein kaiken ja plussaa on ettei niissä ole mitään myrkyllisiä kemikaaleja.
Kotimaiset porkkanat, palsternakat, lantut, sellerit, perunat, punajuuret, kaalit, kurpitsat, artisokat, jne ovat nyt edullisimmillaan ja säilyvät jääkaapissa vaikka kuinka pitkään. Marjoja, omenoita ja sieniäkin saa neuvoteltua yksityisiltä ihmisiltä edullisesti, pistät pakkaseen tai kuivaat niin nekin säilyvät pitkään. Kotimaisten muikkujen ja silakoiden kilohinnat ovat nyt syksyllä alimmillaan, 5-8 euroa meidän lähikaupassa. Lihat ilta-alesta, kananmunat ei paljoa maksa. Ota S-bonukset talteen ja ei kun nettiin selaamaan reseptejä.
Pistä ruokalistalle enemmän keittoja. Juuressosekeitto, nakkikeitto, hernekeitto ym. ovat maittavia ja edullisia. Edullisia lisukkeita ovat perunamuusi, kukkakaalimuusi, juuresmuusi ja juuresraasteet. Niiden jämistä saa myös hyviä rieskoja tai kasvispihvejä, katso netistä ohjeet. Vaihtelua saat mausteista ja lihoista.
Ole varovainen leikkeleiden kanssa, niillä tavallista lihaa kovemmat kilohinnat. Osta sesongin mukaan, nyt saa edullisesti kotimaista järvikalaa. Tee ruuat itse, älä osta mikroannoksia.