Lapsen ystävänikirjaa lukiessani huomasin yllättävän asian
Lapsi on ekalla siihen kirjaan on kirjoittanut ilmeisesti kaikki hänen luokkalaisensa ja muutama toka- ja kolmasluokkalainen.
Kohta harrastukseni. Olen luullut, että suurinosa tämän ikäisitä harrastaa jotain säännöllistä maksullista harrastusta. Suurinosa ei harrastanut mitään ja sitten osa oli luetellut hiihtämistä, luistelua ja jne. jota harrastavat ihan huvikseen.
Jos oli jokin maksullinen harrastus muistaakseni neljällä, oli vain yksi harrastus. Mm. yleisurheilukoulu, kuvataidekoulu. Siis sekin vain kerran viikossa oleva harrastus. Kuitenkin tiedän, että lapseni luokkalaisilta löytyy kaikilta sukset ja luistimet ja ovat liikunallisesti lahjakkaita. Osaavat uida ja jne.
Mites teidän ekaluokkalainen ja hänen kaverinsa ?
Kommentit (8)
Mun poikani on kirjoittanut noihin harrastekyselyihin aina vain yhden harrastuksen riippumatta siitä, miten monessa piirissä tai koulussa tai kerhossa käy. Vain se itselle tärkein on kirjoitettu. En sinänsä kyllä ole sitä mieltä,e ttä yhtä enempää tarvitaankaan. En myöskään ole sitä mieltä, että harrastusten välttämättä täytyy ollamaksullisia tai että on jotenkin hienompaa käydä hiihtokoulussa kuin hiihdellä itsekseen.
harrastusta. 1 tai 2 kertaa riittää.
pelailee; ihan tuossa vieressä olevalla kentällä. Ollaan kyllä mietitty että jos ensi talvena johonkin seuraan mutta ainakin nyt on ihan tyytyväinen näin.
Tyttö ei samanikäisenä harrastanut mitään.
näin on sanonut myös lastenpsykologit ym. ei lasta tarvitsekkaan vielä tuon ikäisenä rasittaa liikaa ja viedä jokapäivä johonki, kasvavalapsi tarvitsee sitä levähtämisaikaakin ja aikaa millon tehä jotain mihin ei tarvitse sitoutua välttämättä niin paljoa ja mitä tehdä silloin kun huvittaa eikä silloinkuin kello niin sanoo
meidänkin lapsillamme on. Melkein kaikki tuntuvat soittavan jotakin, ja sitten käydään esim liikuntaharrastuksessa. Mutta tietysti ihmiset liikkuvat erilaisissa piireissä, muutimme jokin aika sitten, ja edellisellä paikkakunnalla musiikkiharrastus oli aika harvinaista, ihan jo heikommista mahdollisuuksista johtuen. Mutta jääkiekko oli siellä kova sana.
voi käydä vaikka hiihtokoulussa, ei kaikki hiihtäminen ole sunnuntailaahustusta
Oli se sitten maksullista tai ei.