Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kirkossa käynti ei-uskovaisena

Vierailija
27.09.2020 |

Nyt on ehkä vähän tyhmä kysymys, mutta siis miten tää kirkossa käynti toimii? En ole koskaan kuulunut mihinkään seurakuntaan ja käynyt kirkossa vaan tiettyjen tapahtumien yhteydessä. Ulkomailla käydessäni joissain paikoissa oon vaan kävellyt sisään niiden oltua auki, mut miten Helsingissä kirkot on auki? Netistä löysin vaan lähinnä että sopimuksen ja tapahtumien mukaan. Et onko ne kirkot ylipäätään auki ja voiko niihin vaan kävellä sisään ja mennä istuu rauhassa hetkeks? En tosiaan yhtään tiedä näistä jutuista niin siksi kyselen.

Kommentit (6)

1/6 |
27.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirkkoon saa mennä aina kun siellä on yleisölle avoin tilaisuus, kuten jumalanpalvelus. Ennen tilaisuuden alkua on kohteliainta olla paikalla.

Kesällä Suomessa on ns. maantiekirkkoja, joihin voi mennä hiljentymään mihin aikaan päivästä tahansa silloin kun kirkon ovet on auki.

Vierailija
2/6 |
27.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turun tuomiokirkossa voi vierailla joka päivä aukiolon puitteissa. Näyttää olevan suosittu turistinähtävyys.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu ihan kirkosta, miten ovat auki. Jos on auki, saa mennä sisälle. Tosin Temppeluaukion kirkkoon maksaa sisäänpääsy, jos ei kuulu k.o. seurakuntaan.

Ja huom. kotonakin voi hiljentyä ihan itsekseen ;)

Vierailija
4/6 |
27.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joulukirkkoon katsomaan touhua ellei ole parempaa tekemistä.

Vierailija
5/6 |
27.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä kesäaikaan kirkkoja pidetään auki tietty aika päivästä turisteja ja hiljentyjiä varten. Usein hommaa pyörittävät kesätyöntekijät (tiedän kun tällainen pätkä omastakin CV:stäni löytyy). Seurakunnan vakituiset työntekijät eivät useinkaan ehdi kirkkopäivystystä pitämään, joten talvikaudella kirkko on monesti auki vain tilaisuuksien yhteydessä. Tai siis, eivät ehdi tai eivät halua priorisoida tätä asiaa... Isoissa kaupungeissa löytyy myös ympäri vuoden yleisölle auki olevia kirkkoja, kuten mainittu Turun tuomiokirkko. Lieneeköhän Helsinginkin tuomiokirkko tällainen? Tampereella taas vapaaehtoiset pitävät yhtä kirkkoa auki muutaman tunnin päivässä ja ovat tarvittaessa myös jonkinlaisena keskusteluapuna käytettävissä. Pienemmillä paikkakunnilla tällaista ei yleensä ole.

Vierailija
6/6 |
27.09.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kaikille vastauksista!