Kuinka paljon maksatte tv- ja ohjelmistomaksuja/kk
Tuntuu aivan hullulle, että tv:n katselusta, kirjojen lukemisesta ja tietokoneohjelmien käytöstä saisi maksaa satasia, mikäli haluaisi niitä käytää. Etenkin kuukausivelotteiset tietokoneohjelmat on huippuälytön juttu.
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Kirjasovellus noin 16 euroa, kielenoppimisohjelma noin 6 euroa, muita ei tule mieleen.
Oletko ollut tyytyväinen kieliohjelmaan?
Tällä hetkellä on käytössä Storytel . Joulun alla otan jonkun palvelun mistä näkee jouluelokuvia.
En yhtään. Työkoneissa firman ohjelmat, ei maksullisia tv-kanavia. Kirjat luen perinteisinä kirjoina.
HBO ja Deezer, onko nuo nyt noin 25€ yhteensä, muuta ei tarvitse.
Storytel (16), spotify (10?), netflix (10?), jotain tv-kanavia (20) eli yhteensä noin 56. En noitten hintoja muista
0 euroa mulle riittää normitv-kanavat sekä youtube ja ilmainen spotify-versio mainoksineen
En yhtään. Netflixistä ja HBO:sta ei löytynyt katsottavaa, Youtuben ääni on liian hiljaisella. Spotifystäkään en tykännäyt. Kaikissa on huono käyttöliittymä. Pitäisi ruveta lataamaan taas pirattina, kunhan tietäisi mitä VPN:ää kannattaa käyttää.
Taitaa mennä jotain 80 euroa kuukaudessa. Otin koronan ajaksi esim. Food Channel -kavanan ja katselen sitä yöllä unettomana (melkein kaikki muut kanavat lähettävät jotain väkivaltaistaohjelmaa öisin). Perhe on jo kehunut, miten kokkaustaitoni ovat kohentuneet :)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kirjasovellus noin 16 euroa, kielenoppimisohjelma noin 6 euroa, muita ei tule mieleen.
Oletko ollut tyytyväinen kieliohjelmaan?
Olen käyttänyt Duolingoa ilmaiseksi ja LingoPlayta maksullisesti. Molemmissa on hyvät ja huonot puolensa ja molempia pystyy käyttämään myös ilmaiseksi, jotta voi arvioida haluaako maksaa.
Duolingossa on maksettava, jos haluaa edetä vapaasti odottamatta uusia elämiä pelien tapaan ja LingoPlayssa pitää maksaa, jos haluaa tehdä enemmän kuin alkuosan maksuttomat oppitunnit. Duolingon voi siis suorittaa loppuun asti ilmaisversiona.
Molemmissa on opeteltavana monia kieliä, mutta Duolingossa opiskellaan englanniksi ja LingoPlayssa suomeksi. Lingoplayssa on paljon sanoja ja fraaseja, ei kielioppia. Duolingossa on suhteessa vähemmän sanoja, mutta kielioppia.
Vierailija kirjoitti:
Nolla euroa kuukaudessa 😀
Tykkään siitä miten monet voi olla maksamatta suoratoisto palveluista koska se vaikuttaa helpolle mutta ei se sit ookkaan
Kirjasovellus noin 16 euroa, kielenoppimisohjelma noin 6 euroa, muita ei tule mieleen.