Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Babywelt Montreal twin ja muutakin tuplarattaista...

Vierailija
12.02.2009 |

Kokemuksia kyseisistä rattaista?



Meillä tulee lapsille ikäeroa 1v7kk. Tällä hetkellä on käytössä ainoastaan matkarattaat, joten mulla on nyt kaksi vaihtoehtoa. Joko ostan hyvät tavalliset rattaat, joihin saa seisomalaudan tai sitten näppärät tuplat.



Onko Babywelteissä minkälainen jousitus vai onko jousitusta ollenkaan?



Ykkösenä listallani on ollut Emmaljungan twin city crossit, mutta niillä ei varmaan kauppakeskuksissa ole kovin hyvä "pyöritellä"?



Kaipaisin myös kokemuksia niiltä, jotka ovat pärjänneet ilman tuplia näinkin pienellä ikäerolla.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuplat olleet tosi toimivat. Mietittiin samoja, mutta haluttiin erilliset kuomut ja vauva pienenä työntäjään päin. Tsekkaapa Koelstrat. Ollaan oltu tosi tyytyväisiä.

Vierailija
2/2 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja silloin pärjäsin sisaristuimella. Nythän niitä ei oikein mihinkään enää saisi laittaa, enkä kyllä itsekään hankkisi. Silloin 7-9 vuotta sitten ei kauheasti tuplia sisaruksilla käytetty, mentiin sisaristuimilla ja seisomalaudoilla.



Jos meillä tulisi ikäeroksi 1v7kk, hankkisin ehdottomasti tuplat. Ja meidän käytöllä (paljon kävelyä ulkona, puistoon, kerhoon yms.) ehdottomasti jotkin isorenkaiset, jolla pääsee myös lumessa (vaikka asfalttiteillä liikutaankin).



Meillä on tuplina Emmaljungan Twin Ceroxit, varmaan ihan yhtä kankeat kuin nuo Twin City Crossit. Mutta hyvät työntää ulkona, toki painavat mutta eteenpäin pääsee. Mulla kyydissä yleensä 2x1-2v, mutta kuopuksen vauva-aikana kuljetin joskus kuopusta ja isoveljeä n. 2v4kk-2v10kk. Silloin tällöin kauppakeskuksissakin, mutta koska siellä aika harvoin , niin pääpaino tuolla ulkosopivuudella meillä.



Eli jos käytät pääasiassa tuplia sisätiloissa, kannattaa valita jotkut näppärät, hyvin kääntyvät (kääntyvät etupyörät). Jos taas enemmänkin ulkona, katso että toimivat myös lumessa ja loskassa, sitä täällä pääkaupunkiseudullakin on tänä talvena taas riittänyt.



Valitettavasti noista kysymistäsi rattaista ei mulla kokemusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yhdeksän