Paras kanttarellireseptisi?
Kommentit (12)
2 litraa sientä voin ja sipulin kanssa pannulle hitaasti hautumaan. Kun neste on haihtunut, lisätään 2 desiä kermaa, suolaa ja pippuria.
Perus sienikastike. Kanttarellit ja sipulit ruskistetaan pannussa ja lisätään kerma sekä mausteet (suolaa, valkopippuria). Ei tarvitse muita kikkailuja vaan on yksinkertainen on paras.
Vierailija kirjoitti:
Se on kantarelli, ei kanttarelli.[/quote
Onko oikeesti? Aina oon puhunut kanttarelleista.
Paska baitti todettiin jo ensimmäisessä vastauksessa, ei siihen tarvitse enää tarttua. Tyhmennätte vain itsenne.
Vierailija kirjoitti:
K A N T T A R E L L I
Huoh. Vaivautuisit edes googlaamaan niin saisit parissa sekunnissa oikean vastauksen.
Grillissä parilalevyllä, päälle suolaa ja pippuria.
Toinen ihana on keitto. Kantarellit ja sipulit ensin keskenään kattilaan niin että neste haihtuu, sitten kuohukermaa, vettä ja Koskenlaskijaa. Valkosipulia, pippuria ja persiljaa perään ja jos tarvitsee niin tietysti suolaa (ei kyllä tarvitse jos käyttää Koskenlaskijaa tarpeeksi).
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Se on kantarelli, ei kanttarelli.[/quote
Onko oikeesti? Aina oon puhunut kanttarelleista.
Se kirjoitetaan lähes järjestäen väärin esim. keittokirjoissakin. Virallinen ohjeistus on kyllä kirjoittaa se ”kantarelli”, vaikka se nykyään lausutaankin kahdella t:llä.
Kastiketta, ja paskasta baitista 0/5