Mistä asioista nautit äitiydessä ja lapsissasi?
Mitkä tuottaa iloa?
Kun tuo "Mä en jaksa!!!!" niin mistä te muut saatte sitten sitä iloa...?
Ja miksi teitte lapset, mitä kuvittelitte alunperin? Millaista todellisuus on, mitkä olisivat kivoja juttuja?
Aloitan: pidän lasten kanssa uimassa käymisestä, saunomisesta,
raittiista perhejuhlista joissa lapset temmeltää keskenään ja mummot ja muut katsoo perään, ettei yksin tarvitse.
yökyläilyistä (jos lapset terveenä)
pulkkamäestä yhdessä lasten kanssa
makkaranpaistosta, oli kesä tai talvi
pienistä luonnon jutuista, joita lapset ihmettelee, luontoretket ylipäänsä (jos kuljetaan kaikki samaan suuntaan ja sopiva varustus)
lukeminen yhdessä (jos ei ääni mene)
kauniiden lasten vaatteiden ostamisesta (unohdetaan se pukeminen)
mutta se ylivoimainen kaikista: NUKKUVAN (terveen) lapsen katselu ;)))
Pelit ja laskettelu ja sellainen murkkuikätekeminen on se mitä varten lapset tein ja joka vielä saa odottaa, että lapset kasvaa. Sekin aikanaan.
On ihanaa:
-seurata lasten iloa yksinkertaisista asioista
-tuottaa lapsilleen iloa, se on niin helppoa!
-kun lapsi tulee yllättäen antamaan pusun tai sanoo pienellä äänellä "äiti tykkään susta kauheesti kauheesti" <3
-seurata lapsen kehitystä, on ihmeellistä, miten pienestä avuttomasta nyytistä kasvaa ihmettelevä ja mietiskelevä pikkuihminen ja sitten myöhemmin aina vaan taitavampi ja itsenäisempi
-seurata sisarusten suhdetta, miten sekin kasvaa ja kehittyy lasten mukana.
Minäkin odotan sitä aikaa kun voidaan siirtyä Nalle Puhista Sormusten Herraan ja dominonappuloista Trivial Pursuitiin. :)