Eikö kerrostalotömistelijä ymmärrä tömistelevänsä vai eikö hän vain välitä siitä?
Kaamean kuuloista alakerran asukkaalle, kun oikein marssitaan kantapäitä lattiaan potkien.
Kommentit (8)
Eivät välitä. Eivät ymmärrä aiheuttavansa harmia ja ärsyttävät muita.
Juntit. Moon meiltä ja muut o meiän krannista.
Kanta-astuja ei aina tiedosta asiaa. Kerro hänelle.
Ei ymmärrä. Vaimo on kanta-astuja ja loukkaantuu, kun sanon asiasta. Sellaista se on, omakotiasujan elämä. ☹️
Jotkut tömistelevät niin kovaa, että se kuuluu jopa ylöspäin. Itse pitkään kerrostalossa asuneena olen tottunut kävelemään sen verran varovasti, ettei naapureiden tarvitse kuunnella töminää, mutta kun alapuolelle muutti uusi naapuri, joka aloitti heti ensimmäisenä päivänä hirvittävän kantapääjumputuksen, lakkasin itsekin varomasta ja kävelin vain piittaamatta siitä tömiseekö vai ei. No parin kuukauden päästä tämä alakerran norsu laittoi postiluukustani heippalapun, jossa toivoi että voisin kävellä hiljaisemmin :D Eli jotkut eivät todellakaan tajua sitä töminää, joka heistä itsestään lähtee, eivät sittenkään, vaikka muiden tömistys häiritsee.
Kun kukaan ei valita, oletan, etten pidä niin kovaa meteliä millään mittarilla, että mun tartteisi mitään myöskään muuttaa.
Vierailija kirjoitti:
Kun kukaan ei valita, oletan, etten pidä niin kovaa meteliä millään mittarilla, että mun tartteisi mitään myöskään muuttaa.
Just näin. Ja kun itse ei kuule naapureista mitään, olettaa että äänieristys talossa on hyvä. Ei syytä himmailla.
Kertokaa, ihmiset, jos teillä on jokin ongelma älkääkä pelkurimaisesti vaan jurputa itseksenne, uhriparkoina. Vähän siviilirohkeutta nyt.
Mun yläkerrassa on ollu riderdance treenejä jatkuvasti. Useampi tanssija puukengät jalassa, aloittavat kuudelta aamulla joka lauantai ja sunnuntai.