Kuinka tärkeää sinulle on taloyhtiön oma tontti kun ostat asuntoa Helsingistä?
Kommentit (19)
Olen kuullut tämmöisen sijoitusviisauden: Älä osta mitään mitä et ymmärrä.
Minä en ymmärrä miksi rakentaisin toisen tontille. Kun tontin omistaja päättää nostaa vuokraa, niin siirränkö taloni muualle?
Ehdoton !
" Vuokratontteihin liittyy myös riski, johon yksittäinen asunnon ostaja ei oikeastaan pysty varautumaan. Eli mitä tapahtuu, jos joku toinen osakas ei kykene lunastamaan tonttia eikä maksamaan omaa vuokravastikettaan? Osakas maksaa taloyhtiölle sovitun tonttiosuuden hinnan, jolla taloyhtiö ostaa omistukseensa osuuden tontista eli siis yhtiö vastaa tontin vuokrasta tai loppuosuuden lunastuksesta. Yhtiön velvoitteista taas vastaavat osakkaat - myös ne, jotka jo maksoivat oman osuutensa."
Oma asuntoni sijaitsee talossa joka on omalla tontilla, mutta täytyy muistaa että stadissa suurin osa kerrostaloista sijaitsee Helsingin Kaupungin omistamalla vuokratontilla ylivoimaisesti.
Helsingissä sopimukset ei ole kovin pitkiä. Lähihistoriassa satojen prosenttien nostoja, esim. Lehtisaaressa. En ikinä ostaisi vuokratontilta.
En ostaisi asuntoa vuokratontilla. Koronakin kurittaa kaupungin taloutta ja kohta mietitään, mistä rahat kaupungin kassaan. No tietysti tonttivuokrista, kaukolämmöstä ja sähkönmyynnistä. Eli niistä, mistä ihmisten on pakko maksaa.
Paljonko on hoitovastikkeessa tontin osuus kalleimmillaan Helsingissä ?
Ehdotonta. Esim meidän lähiössä suunnitellaan vuokratontilla olevan täysin asutun omistuskerrostalon purkamista. Vuokrat ovat myös nousseet monin paikoin.
Vuokralla voin asua vuokratontilla, mutta omistus pitää olla oma.
Joko oma tai kaupungin vuokratontti.
En ostaisi asuntoa kiinteistöyhtiön omistamalla tontilla. Ne voivat vaihtaa omistajaa tai valtakuntaa milloin tahtovat. Hassuinta olisi lunastaa tontin osuus tuollaisesta.
Vierailija kirjoitti:
Paljonko on hoitovastikkeessa tontin osuus kalleimmillaan Helsingissä ?
Tiedä onko kalleimmillaan:
58m2 Lauttasaari
Hintatiedot
Myyntihinta
117 780 € i
Lainaosuus
274 820 € i
Velaton hinta
392 600 € i
Vuokratontin lunastus
49 200 € i
Kokonaishinta
441 800 € i
Hoitovastike
237,80 €
Pääomavastike (korko)
196,30 € i
Vuokratonttivastike
189,66 € i
Vastikkeet yhteensä
623,76 € i
Vesimaksu
20,00 €/hlö/kk €
Pääomavastike (lyhennys ja korko)
1 217,06 € i
Kaikki vastikkeet yhteensä
1 644,52 € i
Omakotitontin hankkiminen yksityiseltä vuokranantajalta voisi ehkä tuntua hiukan kiikkerältä, etenkin kun omakotitalossa se omavaltaisuus on yksi tärkeä pointti. Tässäkin toki riippuu mitä maksaa. Jos tarjous on liian hyvä niin voisi ottaa riskiä, koska laki säätelee pahimpia tilanteita. Suosisin omaa tonttia mahdollisuuksien mukaan.
Taloyhtiöstä (ainakin kerrostalot ja isot rivariyhtiöt) osakkeen hankkiminen on kuitenkin enemmän sijoituskysymys, ja siinä kannattaa kiltisti ottaa ruutupaperi ja laskin käteen. Riskit etenkin kaupungin vuokraamilla mailla on aika pienet, ja vaikka kiinteistövero on jonkin verran pienempi kuin vuokra, kannattaa miettiä mitä oman tontin arvoon sidottu raha voisi tuottaa muualla. Kaupunkimaa harvoin tuottaa hyvin sijoitukseen nähden, ja on hyvin vaikeasti realisoitavissa tarpeen niin vaatiessa tai paremman sijoituskohteen löytyessä. IMHO ei kannata sijoittaa kaupunkimaahan edes Helsingissä, ja jos näin aikoo tehdä, niin ei ainakaan kannata asua sen päällä. Oma tontti nostaa asunnon hintaa yleensä liikaa tunnesyistä johtuen.
On tärkeää. Kun käyn välillä nettisaiteilla (esim. Oikotie) katsomassa myytäviä asuntoja, laitan yhdeksi hakuehdoks "Tontin omistus [x] Oma" .
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Paljonko on hoitovastikkeessa tontin osuus kalleimmillaan Helsingissä ?
Tiedä onko kalleimmillaan:
58m2 LauttasaariHintatiedot
Myyntihinta
117 780 € i
Lainaosuus
274 820 € i
Velaton hinta
392 600 € i
Vuokratontin lunastus
49 200 € i
Kokonaishinta
441 800 € i
Hoitovastike
237,80 €
Pääomavastike (korko)
196,30 € i
Vuokratonttivastike
189,66 € i
Vastikkeet yhteensä
623,76 € i
Vesimaksu
20,00 €/hlö/kk €
Pääomavastike (lyhennys ja korko)
1 217,06 € i
Kaikki vastikkeet yhteensä
1 644,52 € i
Eeeh. Järkyttävä hinta! 58 neliön asunto 441 800 €.
Uskomatonta kiskontaa. Tuosta 10-20 kilsaa länteen saa omakotitalon tuolla rahalla. Ei se ole hullu joka pyytää, vaan...
Koska Helsingissä suurin osa kerrostalotonteista on kaupungin omistuksessa, ei valinnanvaraa niin paljon ole, joten kaupungin omistama tontti kelpaa myös. Yksityisen omistajan tontilta en asuntoa ostaisi.
Helsingin kaupungin tontti kelpaa. Halpa ja hyvä.
Oma tontti olla pitää myös kerrostaloasunnossa.
Tuo vuokratontti voi maksaa Helsingissä 3-4 euroa per neliö per kk.
Perheasunnossa paljon.
Jos talo pommitetaan tai homehtuu pilalle, ei jää edes tontin arvoa