Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Se ”oikea”

Vierailija
26.08.2020 |

Tiesitkö kohdatessasi melko heti, että tuossa se nyt on? Se oikea.
Itse olen ollut pitkissäkin suhteissa mutta aina tulee se epäilys ettei tästä mitään tule koska tunne/intuitio niin sanoo. Uskon kuitenkin syvästi, että se kolahdus kertalaakista on vielä kohdallani mahdollinen. Toisaalta mietin tyrmäänkö menneisyyden takia hyviäkin tyyppejä mutta olen sellainen ihminen, että se tietty fiilis syntyy heti jos on syntyäkseen.
T: Täti keski-iän kynnyksellä

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulen jokaisen suhteen alussa levottomaksi ja kuikuilen ympärilleni, että missaanko kenties nyt tähän jäädessäni paremman.

AP

Vierailija
2/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiennyt, että puolisoni on "Se Oikea" mutta tiesin heti, että haluan ehdottomasti tutustua häneen paremmin. Eli kemiat kohtasivat ja tunsin suurta vetovoimaa häntä kohtaan. Ensireaktio oli tietysti lähinnä fyysinen eli vetovoima = hän oli fyysisesti puoleensavetävä, mutta hyvin nopeasti heräsi myös vetovoima häneen persoonana.

Minusta "Se Oikea" tarkoittaa kuitenkin, että ihminen osoittautuu myös arvomaailmaltaan, elämäkokemukseltaan ym. "oikeaksi", joten se selviää vasta ajan myötä. Itse en ole kertaakaan näiden kuuden yhdessäolovuoden aikana epäillyt, etteikö puolisoni olisi minulle juuri se oikea, koska meillä on niin samanlaiset arvot, taustat, mielenkiinnon kohteet, tulevaisuuden suunnitelmat/haaveet ym. että kaikki on loksahtanut helposti paikalleen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et pysty muuttamaan menneisyyttäsi, mutta pystyt vaikuttamaan tulevaisuuteesi. Päästä irti menneestä niin sinun on helpompi elää tätä päivää. Uskalla elää! Tsemppiä.

Vierailija
4/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan uskonut teoriaan, että joku olisi "se oikea". Hyvän kohdalla on tullut semmoinen olo, että tän ihmisen kanssa on hyvä olla. Ja sitten on oltu. Olen viisikymppinen ja toisessa pitkässä suhteessani.

Vierailija
5/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun "se oikea" on paperilla kaikkea muuta kuin sitä mitä ennen "etsin" ja löytäisin monta "syytä" eroon, mutta ollessamme yhdessä kaikki tuntuu vain niin oikealta, enkä voisi kuvitella että parempaa löytyisi.

Vierailija
6/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiennyt heti että kyseessä on "se oikea" mutta huomasin kyllä nopeasti että tässä ihmisessä on jotain hyvin erilaista kuin kenessäkään ennen tapaamassani. Se yhdessäolon helppous ja se miten kaikki tuntui valtavan luonnolliselta oli minulle ihan uutta. Myöhemmin sitten tajusin että tämä oli se merkki siitä että olen löytänyt itselleni todella sopivan kumppanin, kutsukoon joku sitä sitten "siksi oikeaksi".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
26.08.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ex ei ollut oikea, sillä tiesin kyllä jo ennen naimisiin menoa, että hänen tunteet ei suuria olleet. Olin vain nuori ja tyhmän rakastunut ja ajattelin, että mieskin rakastuu minuun ajan mittaan. Olimme yhdessä 20 vuotta, mutta oli siinä suhteessa kaikenmoista hankalaa.

Nyt olen rakastunut aikuisena uudelleen, ja tämä tunne on aivan erilainen kuin aikaisemmin. Rakkaus on aikuisempaa, syvempää. Mies empi aluksi omia rakkaudentunteitaan ja vaikka nyt sanookin rakastavansa niin minulla on kuitenkin tunne että hän on minuun vain tyytynyt kuten exäkin. Välillä on surullinen olo. Ihmissuhteet on hankalia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kuusi