Kokemuksia synnytyksen käynnistämisestä?
Kyseinen operaatio saattaa olla edessä enkä tiedä, miten siihen pitäisi suhtautua. Olisi kiva kuulla käynnistyskokemuksista. Oma sairaalani on kätilöopisto - suhtaudutaanko ko. paikassa käynnistyksiin jotenkin erityisesti (suositaan/vältellään tm.)?
Kommentit (5)
uhkaavan raskausmyrkytyksen takia. 1/4 tablettia kohdunsuulle riitti eli vauva oli valmiina syntymään ja viiden tunnin kuluttua maailmassa. Esikoisen synnytys käynnistyi lapsivesien menolla, mutta yhtäkään supistusta kohtu ei saanut omin avuin aikaiseksi, joten ne "tehtiin" oksitosiinitipan avulla. En osaa siis verrata, miten käynnistetty poikkeaisi täysin spontaanista synnytyksestä..
oli paljon kivuliaampi, jotenkin rajumpi kuin ensimmäinen, spontaanisti käynnistynyt.
Ensimmäinen oli leppoisa, kipuja toki, mutta jotenkin hallitsin tilanteen.
Toinen sitten käynnistettiin, kun oli 17 vrk yli lasketun ajan, ja synnytys oli nopea, ehdin olla 45 minuuttia synnytyssalissa. Onneksi olin sairaalassa valmiiksi.
Suun kautta olen ottanut Cytotec-pillerin muruja kunnes synnytys on käynnistynyt. Ei ole ollut mitään eroa tuohon luonnostaan käynnistyneeseen.
Mulla yksi synnytys käynnistettiin viikolla 41 + 3. Käynnistys tehtiin tipalla, ja tunnin päästä tipan laiton jälkeen synnytys käynnistyikin. Synnytys kesti kuusi tuntia ja kipulääkitystä en tarvinnut ollenkaan.
mulle annettiin yks pilleri (en muista ehdinkö ottaa toisen) päivällä ja illalla meni lapsivesi ja synnytys alkoi,. ei mitään erityistä siinä ollut.